Górnictwo: Bogdanka raportuje za ubiegły rok

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd LW Bogdanka zaznaczył, że pozostałe umowy zawarte z Elektrownią Ostrołęka na dostawy węgla do istniejących bloków energetycznych są realizowane na bieżąco i bez żadnych zakłóceń

fot: Maciej Dorosiński

Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawiła w poniedziałek (21 marca) jednostkowy oraz skonsolidowany raport roczny za 2015 r. W tym okresie wypracowała przychody w wysokości 1 883,1 mln zł, czyli o 6,3 proc. niższe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Wynik EBITDA był natomiast niższy od osiągniętego rok wcześniej o 8,6 proc. i wyniósł 678,3 mln zł. Strata netto wyniosła 278 mln zł. Przypomnijmy, że spółka 10 marca podała wstępne, niezaudytowane wyniki.

W IV kw. 2015 r. przychody Bogdanki ze sprzedaży wyniosły 558,5 mln zł (wzrost o 6,8 proc. r/r). Wynik EBITDA wyniósł 225,5 mln zł (7,1 proc. niższy r/r), a zysk netto ukształtował się na poziomie -412,3 mln zł.

Spółka wyjaśniła, że wpływ na wyniki finansowe miały:

- stabilizacja średniej ceny sprzedaży r/r, dzięki m.in., wyższej jakości produkowanego węgla,
- utrzymanie wysokiej efektywności, pomimo spadku wydobycia,
- realizacja programu optymalizacji kosztów,
- odpis z tytułu wartości rzeczowych aktywów trwałych,
- utrzymanie się trudnej sytuacji na rynku węgla,
- brak możliwości wykorzystania pełnych zdolności produkcyjnych.

Spółka podkreśliła w sprawozdaniu, że konsekwentnie realizowany program optymalizacji kosztów pozwolił zredukować koszty rodzajowe o 187,4 mln zł.

W 2015 r. LW Bogdanka wydała na inwestycje ok. 281,9 mln zł, czyli o 60 proc. mniej niż przed rokiem. Pomimo intensywnego rozwoju przy znaczącym obcięciu programu CAPEX (o 278,9 mln zł w porównaniu z pierwszym planem) LW Bogdanka utrzymała wskaźnik dług/netto/EBITDA na poziomie 0,7.

W minionym roku w porównaniu do 2014, spółka zmniejszyła wydobycie węgla energetycznego z 9,2 mln t do 8,5 mln t. Było to spowodowane dostosowaniem do możliwości sprzedażowych. 8,5 mln t stanowiło 15,8 proc. całości wydobycia węgla w Polsce. 98,7 proc. węgla z Bogdanki stanowiły miały. Wydobycie orzechu i groszka to odpowiednio 0,7 i 0,6 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.