Górnictwo: Bogdanka promuje zrównoważony rozwój

1569048668 bogdanka program estetyka ryszard haniewicz

fot: Ryszard Haniewicz

W imieniu LW Bogdanka list podpisał wiceprezes Adam Partyka (na zdjęciu w środku)

fot: Ryszard Haniewicz

Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Gmina Łęczna i Fundacja Krajobrazy w czwartek, 19 września, podpisały list intencyjny by wspólnie realizować inicjatywę z zakresu architektury krajobrazu, edukacji i zaangażowania społecznego pn. „Program Estetyka dla Miasta Łęczna” - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe spółki. 

Ten autorski projekt autorstwa Fundacji ma na celu stworzenie unikalnego planu dla Łęcznej, zawierającego rekomendacje dotyczące zagospodarowania terenów zieleni w mieście, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, przy uwzględnieniu opinii mieszkańców, ekspertów i samorządowców.

Realizacja projektu oparta będzie o cykl prezentacji i warsztatów dla mieszkańców miasta Łęczna, w zakresie wiedzy związanej z terenami zielenionymi. Spotkania i prelekcje ukierunkowane będą na edukację i podnoszenie świadomości. Całość działań ma mieć wpływ na jakość przestrzeni, a w późniejszym etapie również przejęcie przez społeczeństwo części odpowiedzialności za jej ochronę i standardy jej tworzenia.

Mieszkańcy miast przyzwyczaili się do tego, że o przestrzeń publiczną dbają instytucje miejskie czy lokalni aktywiści. Powoduje to „obojętność” społeczną na dewastację i jakości utrzymania wspólnej przestrzeni. Instytucje samorządowe nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma problemami, dotyczącymi jakości terenów, dopóki po drugiej stronie nie będą miały świadomego i wyedukowanego partnera, w osobie mieszkańca miasta. „Program Estetyka dla Miasta Łęczna” ma za zadanie wspomagać edukacyjnie jednostki samorządowe i zwiększyć zaangażowanie mieszkańców. Jest on skierowany do mieszkańców, administracji, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji miejskich – tłumaczą przedstawiciele Fundacji.

Dodatkowo, w ramach zadania, zakłada się: przeprowadzenie analiz i przygotowanie raportu dotyczącego zapotrzebowania mieszkańców na działania związane z zagospodarowaniem przestrzeni, pozyskanie liderów promujących projekt, opracowanie harmonogramu i rodzaju spotkań dla mieszkańców oraz przeprowadzenie części merytoryczno – warsztatowej w formie prelekcji prowadzonych przez ekspertów z danych dziedzin, panelu dyskusyjnego, warsztatów oraz spaceru.

- Z ogromną niecierpliwością oczekujemy wyników szerokich konsultacji, angażujących zarówno ekspertów, jak i mieszkańców Łęcznej, w tym reprezentantów lokalnych organizacji społecznych, które wskażą kierunek naszemu miastu oraz będą cennym drogowskazem przy planowaniu terenów zielonych, skwerów publicznych czy innych obszarów dedykowanych rekreacji. Tego typu program realizowany w mieście powiatowym to rzadkość, dlatego cieszy nas możliwość stania się przykładem dla innych małych i średnich miejscowości. Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w spotkaniach konsultacyjnych, do zgłaszania uwag i pomysłów. Program jest doskonałym uzupełnieniem realizowanej w ostatnich miesiącach rewitalizacji oraz wprowadzonego „zielonego budżetu”. Mieszkańcy mają głos i mogą zazieleniać Łęczną – powiedział burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski.

Równolegle z „Programem Estetyka” Bogdanka wraz z Fundacją realizują dwa działania zogniskowane na walor edukacyjny mieszkańców powiatu - pierwsze z nich pn.: „Duże drzewa dla Powiatu Łęczyńskiego” ma na celu przeprowadzenie działań edukacyjnych w zakresie roli terenów z zielenią w ekosystemie. Wśród działań wymienić można konkurs dla szkół.: „Przyjazna przestrzeń – posadźmy duże drzewo przy szkole” oraz pakiet szkoleń skierowany do przedstawicieli samorządów, branżystów dziedzin budowlanych i architektury krajobrazu. Oprócz bogatych zajęć edukacyjnych projekt zakłada praktyczne wdrożenie w postaci wykonania nasadzeń dwóch dużych (ok. 10-15 m) drzew – jednego w Łęcznej i jednego w szkole, która zwycięży w konkursie.

Współpracę pomiędzy LW Bogdanka a Fundacją Krajobrazy zwieńczy instalacja „Podwórko Nadrybia”. W Lublinie, Łęcznej, Świdniku i innych miejscach pojawi się mobilny parklet, stanowiący promocję ścieżki edukacyjnej w Nadrybiu, którą kopalnia stworzyła w ramach współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków w 2015 r. Projekt zakłada wyprodukowanie specjalnej przyczepy, która zostanie wypełniona gatunkami roślin z Nadrybia oraz elementami małej architektury, w tym ławkami oraz tablicą informacyjną traktującą o terenach Nadrybia. Projekt potrwa do połowy 2020 r.

- Z dumą zaprezentowaliśmy plan współpracy z Fundacją Krajobrazy, której bezpośrednimi beneficjentami będą osoby bliskie Spółce – mieszkańcy Łęcznej i całego Regionu. Bogdanka konsekwentnie realizuje swoją strategię społecznej odpowiedzialności i buduje wspólną wartość poprzez edukowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, sama dbając o to, by prowadzona działalność wydobywcza w najmniejszym możliwym stopniu negatywnie wpływała na środowisko naturalne. Inwestujemy nie tylko w technologie pozwalające na korzystanie z najcieńszych pokładów węgla bez marnotrawienia zasobów naturalnych, jak i w działania prośrodowiskowe. Zapraszamy mieszkańców na wspólne sadzenie dużych drzew i na dyskusję o ich roli w środowisku – dodał wiceprezes LW Bogdanka Adam Partyka. 

Wszystkie realizowane działania wpisane są w Strategię CSR LW Bogdanka na lata 2018-2021, w myśl której Spółka LW Bogdanka inwestuje w działania z zakresu ochrony środowiska, w tym związane z promowaniem zrównoważonego rozwoju w najbliższym otoczeniu kopalni, z proaktywnym angażowaniem społeczności lokalnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.