Górnictwo: Bogdanka podsumowała miniony rok

fot: Maciej Dorosiński

Tydzień temu Bogdanka podała wstępne szacunki wyników. Ostateczne rezultaty okazały się z nimi zgodne

fot: Maciej Dorosiński

Grupa Kapitałowa LW Bogdanka SA opublikowała Raport Zintegrowany za 2016 rok. - Tak jak w poprzednich latach publikacja opracowana została w oparciu o wytyczne międzynarodowego standardu GRI (Global Reporting Initiative) G4, z wykorzystaniem The International Integrated Reporting Framework i zawiera zintegrowane wyniki finansowe oraz informacje pozafinansowe całej Grupy Kapitałowej LW Bogdanka SA za rok kalendarzowy 2016 – napisano w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl.

Raport wskazuje też istotne zdarzenia, które miały miejsce po dacie bilansowej, a przed publikacją niniejszego raportu.

W dokumencie przedstawione zostały najważniejsze działania podjęte w grupie w minionym roku, podstawowe zasady, którymi kieruje się spółka, realizując cele biznesowe, a także osiągnięte wyniki – finansowe oraz te w kontekście zrównoważonego rozwoju. Przedstawione są one w odniesieniu do założeń obowiązującej „Strategii społecznej odpowiedzialności na lata 2014-2017”.

- Samo raportowanie jest jedynie odbiciem tego, co dzieje się w naszej kopalni i powiązanych z nią spółkach. Zarządzając sprawozdawczością, ale też i mówiąc o niej, staramy się kłaść coraz większy nacisk na integralność podejścia. Znajduje to odzwierciedlenie w zintegrowanym modelu wartości, który stał się osnową tegorocznej publikacji – komentuje publikację prezesj LW Bogdanka Krzysztof Szlaga.

Z raportu dowiadujemy się m.in., że spółka wyprodukowała w 2016 r. 9 038 000 i sprzedała 9 141 000 t węgla handlowego, co oznacza wzrost o 6,9 i 6,8 proc. w stosunku do roku poprzedniego. 98,5 proc. produkcji stanowił miał.

- Wzrost wielkości wyprodukowanego węgla jest pochodną jej dostosowania do zgłaszanego popytu i zdolności magazynowych – czytamy w dokumencie.

Na koniec 2016 r. stan zapasu węgla wyniósł 125 tys. ton, co oznacza spadek o 103 tys. ton, tj. o 45,2 proc., w stosunku do stanu na 31 grudnia 2015 r. Prezentowany poziom zapasu węgla odpowiada w przybliżeniu czterem dniom produkcji węgla handlowego (na podstawie średniej 12-miesięcznej dobowej produkcji). Głównym źródłem przychodów ze sprzedaży grupy jest produkcja i sprzedaż węgla energetycznego realizowana przez LW Bogdanka SA. Działalność ta generuje w każdym z porównywanych okresów sprawozdawczych ponad 95 proc. osiąganych przez GK LW Bogdanka przychodów ze sprzedaży. Przychody ze sprzedaży w 2016 r. wyniosły 1 786 265 000 zł.

- Grupa koncentruje swoją działalność przede wszystkim na terenie Polski – zaznaczono w raporcie.

W IV kwartale 2016 r., jak i w całym 2016 r. eksport produktów i towarów dotyczył przede wszystkim sprzedaży węgla na Ukrainę. Za cztery kwartały 2016 r. udział eksportu w całkowitych przychodach ze sprzedaży wyniósł 1,7 proc. (31 225 000 zł) wobec 0,1 proc. w 2015 roku (2 743 000 zł).

W IV kwartale 2016 r. grupa wygenerowała zysk, który wyniósł 78 531 000 zł, natomiast w tym samym okresie 2015 r., w związku z utworzonym odpisem z tytułu utraty wartości w Jednostce Dominującej, GK LW Bogdanka poniosła stratę ze sprzedaży w wysokości 496 648 000 zł. Za cztery kwartały 2016 r. grupa wygenerowała zysk ze sprzedaży w wysokości 230 811 000 zł wobec straty za cztery kwartały 2015 r., która wynosiła 321 970 000 zł.

Pełna treść raportu: LW Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.