Górnictwo: bezpłatne badania dla górników

fot: ARC

Prowadzenie eksploatacji górniczej na coraz większej głębokości powoduje wzrost zagrożeń naturalnych

fot: ARC

Od 9 do 13 grudnia w ramach akcji Barbórka 2013 pracownicy kopalń będą mogli skorzystać z bezpłatnej profilaktyki zdrowotnej. Organizatorem akcji już po raz drugi jest katowicki szpital EuroMedic.

Osoby zatrudnione w górnictwie narażone są nieustannie na szkodliwe dla zdrowia czynniki. Pył, hałas, substancje toksyczne i nadmierny wysiłek fizyczny wpływają niekorzystnie na stan zdrowia górników. Jak wynika z raportów opublikowanych przez Wyższy Urząd Górniczy, choroby zawodowe, pomimo wielu nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy, dotykają kolejne rzesze pracowników. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest zbyt mała liczba działań profilaktycznych. Doceniając trud górniczej pracy, katowicki szpital EuroMedic organizuje po raz drugi akcję profilaktyki zdrowotnej dla górników i ich rodzin.

- Nasz szpital wpisuje się w śląską tożsamość i nawiązuje do tradycji górniczego etosu. Wiemy dobrze, jak trudny i niebezpieczny to zawód i jak niekorzystnie wpływa na stan zdrowia. Dlatego, tuż po święcie górników postanowiliśmy zorganizować naszą akcję - mówi dr Tomasz Ludyga z EuroMedic.

Jak poinformowali portal górniczy nettg.pl organizatorzy, akcja Barbórka 2013 potrwa od 9 do 13 grudnia w szpitalu Euromedic w Katowicach przy ulicy Kościuszki 92.

Każdy górnik, emeryt górniczy i ich rodziny skorzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych (pomiar ciśnienia i glukozy) oraz konsultacji kardiologicznej lub chirurgii naczyniowej. Status górnika będzie weryfikowany na podstawie zaświadczenia z miejsca pracy.

Dodatkowo szpital oferuje 50 procentowy rabat na rentgen, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, doppler i USG. Szczegóły informacji pod nr telefonu: +48 32 707 42 00.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Przyjedzie dźwig, zapnie się linę, spawacze upalą wieżę szybową u podstawy, operator położy konstrukcję na ziemię”

Zakłady górnicze znikały jeden po drugim, dziesiątki tysięcy górników odeszło z branży. Był też reportaż o tym, jak likwidowano kopalnię Pstrowski. O tym pisaliśmy dokładnie 30 lat temu w „Trybunie Górniczej” z 29 sierpnia 1996 roku.

Motyka: Pakiet CPN będzie obowiązywał do końca sierpnia

Niższe ceny paliw w ramach pakietu Ceny Paliwa Niżej będą obowiązywać do końca sierpnia, bo na tyle pozwoliło finansowanie z budżetu - poinformował w sobotę minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że rząd nie przewiduje przedłużenia tego pakietu.

Tauron i Tychy chcą współpracować przy wodorze w transporcie

List intencyjny ws. wykorzystania wodoru odnawialnego, w tym wodoru RFNBO, na potrzeby rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego w Tychach podpisały w piątek spółka Tauron H2 oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach - wynika z informacji Taurona.

Korski: Historia i polityka historyczna

Nic dzisiaj o bieżącej polityce nie napiszę, bo wzajemne dogryzania mnie zmęczyły i nie posuwają naszych polskich spraw. Gdzieś tam jednak pojawiają się dwa terminy: historia i polityka historyczna. Intuicyjnie to pierwsze słowo znamy, jak się wydaje, dobrze i rozumiemy chyba tak samo.