Górnictwo: bezpieczna jazda na taśmie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przenośniki taśmowe, przystosowane do jazdy ludzi, przyczyniają się do zmniejszenia wysiłku pracowników związanego z dojściem do i z miejsc pracy, ale także do poprawy stanu bezpieczeństwa. Na zdjęciu jazda na taśmie w ZG Sobieski należącym do spółki Tauron Wydobycie

fot: Jarosław Galusek/ARC

W ostatnich 10 latach w polskim górnictwie podziemnym 23 osoby straciło życie na skutek wypadków związanych eksploatacją przenośników taśmowych, a 15 górników doznało ciężkich obrażeń ciała. W 2014 r. takich tragicznych zdarzeń było siedem, w tym aż sześć śmiertelnych. Pracownicy Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego przygotowali dla załóg górniczych instruktażową prezentację w jaki sposób można bezpiecznie korzystać z przenośników taśmowych - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.

Przenośniki taśmowe, czyli urządzenia ułatwiające prace stwarzają zagrożenie techniczne dla górników. Taśmy przesuwają się z tak dużą prędkością ( 2-4 metry na sekundę), że pochwycony przez nie człowiek ma minimalne szanse wyjść z takiego zdarzenia bez szwanku. Kierownictwo nadzoru górniczego apeluje do przedsiębiorców o przystosowanie przenośników taśmowych do jazdy ludzi oraz kupowanie nowych spełniający taki wymóg.

Pracownicy Departamentu Energomechanicznego WUG przygotowali dla załóg górniczych instruktażową prezentację w jaki sposób można bezpiecznie korzystać z przenośników taśmowych. Prezntację można obejrzeć pod tekstem. Wykorzystano w niej zdjęcia z filmu ITG KOMAG SA pt. "Jazda ludzi przenośnikami przystosowanymi do jazdy ludzi".

Prezes WUG jest przekonany, że górnicze załogi w sojuszu ze związkowcami i zakładowymi społecznymi inspektorami pracy stworzą mocny łańcuch ludzi - swoisty pas transmisyjny bezpiecznych rozwiązań techniczno-organizacyjnych do kopalń.

Przenośniki taśmowe, przystosowane do jazdy ludzi, przyczyniają się do zmniejszenia wysiłku pracowników związanego z dojściem do i z miejsc pracy, ale także do poprawy stanu bezpieczeństwa. Dowodzi tego statystyka wypadkowa Zakładu Górniczego Sobieski należącego do Tauron Wydobycie, w którym unowocześnienie transportu idzie w parze ze zmniejszeniem liczby wypadków, których przyczynami są: potknięcia, poślizgnięcia lub upadki. A jest to najczęstsza grupa przyczynowa wypadków podczas pieszego poruszania się załogi we wszystkich kopalniach podziemnych. W ZG Sobieski w 2010 r. odnotowano 32 takie "prozaiczne" wypadki, w 2011 r. - 29, a w 2012 r. już tylko 9 .

Ilość eksploatowanych przenośników taśmowych w kopalniach węgla kamiennego w latach 2010-2013 przestawia się następująco: w 2010 r. - 1805 przenośników (w tym tylko 7 przystosowanych do jazdy ludzi ), w 2011 r. - 1728 przenośników (w tym 9 przystosowanych do jazdy ludzi), 2012 r. - 1900 (w tym 16 przystosowanych do jazdy ludzi), w 2013 r. - 1916 przenośników (22 przystosowane do jazdy ludzi).

W ocenie WUG wszystkie nowo kupowane do kopalń węgla kamiennego przenośniki taśmowe powinny być przystosowane do transportu górników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.