Górnictwo: Barbórka w CBiDGP

fot: ARC

- Łączymy się w bólu z tymi, którzy w tym tragicznym wstrząsie na kopalni stracili swoich mężów, ojców, przyjaciół - powiedział Krzysztof Mijalski, Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny CBiDGP

fot: ARC

Minutą ciszy uczestnicy uroczystości barbórkowej CBiDGP uczcili pamięć ośmiu górników, którzy 30 listopada br. zginęli w Zakładzie Górniczym "Rudna" w Polkowicach.  

- Łączymy się w bólu z tymi, którzy w tym tragicznym wstrząsie na kopalni stracili swoich mężów, ojców, przyjaciół - powiedział Krzysztof Mijalski, Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny CBiDGP, prosząc wszystkich o chwilę zadumy nad ofiarą, jaką ponieśli koledzy "z miedzi". Rodzinom i najbliższym górników składamy wyrazy szczerego współczucia. Tym, którzy zostali ranni w czasie tąpnięcia życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Barbórka to szczególne święto łączące całą Górniczą Brać, łączącą w radości i smutku. Skłania do refleksji, zwłaszcza w kontekście takich wydarzeń, jak tragedia w Polkowicach, gdy rozważania o bezpieczeństwie pracy w kopalni nabierają szczególnego znaczenia. Ale jest też czasem podsumowywania osiagnięć, wyciągania wniosków, planowania przyszłości. A przede wszystkim chwilą, którą w CBiDGP pragniemy spędzać wspólnie z naszymi Przyjaciółmi, Klientami, Współpracownikami, wszystkimi, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo pracy, techniki i środowiska, dziedzina wyznaczająca kierunek naszej działalności. W tym roku było nam miło gościć przedstawicieli organów nadzoru górniczego, w tym Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowego Urzędu Górniczego, przedstawicieli spółek węglowych i kopalń, jednostek naukowo-badawczych, władz samorządowych. Niezwykle cenimy sobie słowa, które kierowali pod naszym adresem wraz z gratulacjami i życzeniami.

"Proszę przyjąć słowa uznania dla wieloletnich dokonań na rzecz bezpieczeństwa technicznego zakładów górniczych, ochrony środowiska pracy i środowiska naturalnego. Równocześnie pragnę podziękować za współpracę z urzędami górniczymi." - napisał w liście gratulacyjnym Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotra Wojtacha.

"Troska o bezpieczeństwo pracy w kopalniach, której dajecie wyraz poprzez świadczenie specjalistycznych prac badawczo-rozwojowych i projektowo-wdrożeniowych ma ogromne znaczenie. W ten sposób działalność Centrum (Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego) znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracy wszystkich górników, co zasługuje na głeboki szacunek i uznanie' - powiedział o naszej misji Janusz Olszowski, Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jednocześnie ogłosił, iż Ministerstwo Energii - na wniosek GIPH - awansowało Prezesa CBiDGP Krzysztofa Mijalskiego na stopień Dyrektora Generalnego.

Podczas uroczystości barbórkowej zasłużeni Gwarkowie otrzymali szpady z rąk Starej Strzechy. To specjalne wyróżnienia, przyznawane co roku z okazji Dnia Górnika, podobnie jak odznaczenia państwowe oraz stopnie górnicze.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.