Górnictwo: Barack Obama narzeka na węgiel

1376724744 obama barack

fot: Official White House Photo

Zielone światło dla powrotu energetyki jądrowej dał w 2009 r. prezydent Barack Obama, przedstawiając politykę klimatyczną USA

fot: Official White House Photo

Prezydent Barack Obama opowiedział się za reformą przemysłu węglowego i wezwał górników, by "zainwestowali w przyszłość". W orędziu o stanie państwa wygłoszonym 12 stycznia Obama przyrzekł "gruntowną naprawę" amerykańskiego górnictwa węgla eksploatowanego z państwowych złóż. Ocenił, że reforma będzie niczym potężny powiew wiatru dla unieruchomionego okrętu. Jednak szczegóły zmroziły amerykańskich górników.

Prezydent USA zapowiedział, że kompanie górnicze, uzyskujące koncesje na wydobycie z publicznych zasobów węgla i ropy naftowej, powinny odtąd płacić za nie więcej z powodu skutków, jakie paliwa te wywierają na zmiany klimatu. - Opłaty nakładane na węgiel i ropę muszą odzwierciedlać koszty związane z emisją gazów cieplarnianych przy ich spalaniu - tłumaczył Obama.

- Zamiast dopłacać bezustannie do przeszłości, powinniśmy zainwestować w przyszłość! Szczególnie w tych gminach, których rozwój zależy od eksploatacji paliw kopalnych - mówił Obama w Kongresie USA, dodając, że górnictwo musi uwzględnić koszty, jakie ponoszą z jego powodu podatnicy i "nasza planeta".
- Zaczniemy oddawać pieniądze gminom górniczym, a dziesiątkom tysięcy Amerykanów zapewnimy zatrudnienie przy budowie nowoczesnych systemów transportu - zadeklarował prezydent USA.

Plan reformy górnictwa Obamy sprzęga się z poczynaniami sekretarza zasobów naturalnych USA Sally Jewell, która zapowiedziała nowe podejście do udzielania koncesji na terytoriach publicznych. Wprowadzono trzyletnie moratorium na wydawanie koncesji wydobywczych. Szacuje się, że zagrożonych jest w tej chwili ok. 30 nowo projektowanych kopalń. Swój nacisk na takie decyzje wywierały na administracji grupy obrońców środowiska, które utrzymywały, że dalsze wydobycie paliw kopalnych zniweczy wysiłki Obamy w walce ze zmianami klimatu.

- Reforma w systemie koncesji federalnych na złoża węgla zrobi dla górnictwa to, czego ono samo już nie potrafi. Narzuci dyscyplinę produkcji, oszczędność materiałów, pozwoli znacznie lepiej zarządzać naszymi surowcami z myślą o narodowym bezpieczeństwie energetycznym - powiedział portalowi górniczemu mining.com Tom Sanzillo, dyrektor finansowy amerykańskiego Instytutu Analiz Ekonomicznych Energetyki.

Propozycje prezydenta USA powitali z zadowoleniem obrońcy środowiska: - Dotychczas władze przez długie lata oddawały nasze wspólne zasoby kompaniom górniczym, nie zważając na zniszczenia, które czyniono w społecznościach lokalnych i klimacie - oceniła Annie Leonard, szefowa Greenpeace USA.
Tymczasem Narodowe Towarzystwo Górnicze USA ostrzegło, że jakakolwiek podwyżka opłat koncesyjnych spowoduje natychmiastowy wzrost cen energii, na których stracą amerykańscy podatnicy.

Biały Dom zapowiedział, że szczegóły programu reformy górnictwa i "przechodzenia do gospodarki niskoemisyjnej" opublikuje w najbliższych tygodniach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.