Górnictwo: banki podarowały JSW siedem miesięcy

fot: Maciej Dorosiński

"Najlepsi w jednej drużynie" taki tytuł nosi nowy film korporacyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej

fot: Maciej Dorosiński

Scenariusz restrukturyzacji zadłużenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej i grupy kapitałowej JSW ma zostać uzgodniony do 30 czerwca 2016 r. - uzgodniła 30 listopada JSW z bankami posiadającymi jej obligacje. Do tego dnia powinna zostać zawarta umowa restrukturyzacyjna. JSW 18 grudnia musi jednak wykupić obligacje na kwotę 15 mln zł.

Jeżeli umowa restrukturyzacyjna nie wejdzie w życie do 1 lipca 2016 r. (włącznie), JSW będzie zobowiązana dokonać wcześniejszego wykupu części obligacji od wszystkich obligatariuszy - podaje JSW w raporcie bieżącym z 1 grudnia.

Podpisana w lipcu ub.r. umowa emisji obligacji JSW opiewała ogółem na 700 mln zł i 163,75 mln dolarów. Wśród banków, które objęły obligacje są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, ING Bank Śląski SA i PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 1. Opcja wcześniejszego wykupu przysługiwała obligatariuszom od 31 lipca br., w związku z niewypełnieniem przez JSW (wobec niekorzystnej sytuacji rynkowej) zobowiązania do dokonania do 30 lipca br. emisji obligacji na rynkach międzynarodowych.

Obligatariusze odstąpili od żądania wcześniejszego wykupu obligacji i 24 września podpisali ze spółką umowę o dalszej współpracy. Na jej podstawie umowa restrukturyzacyjna miała zostać zawarta do 30 listopada. Obecny aneks przesuwa ten termin o siedem miesięcy.

Na podstawie aneksu obligatariusze, zobowiązali się - w okresie obowiązywania umowy - do dalszego powstrzymania się od wykonania swoich praw, wynikających z możliwości żądania wcześniejszego wykupu obligacji.

Strony podpisujące aneks zadeklarowały również, że w terminie do 30 czerwca 2016 r. uzgodnią, na zasadach należytej staranności, scenariusz restrukturyzacji zadłużenia JSW i grupy kapitałowej JSW poprzez zawarcie umowy restrukturyzacyjnej. Zobowiązały się także do uzgodnienia i podpisania listy kluczowych postanowień i warunków umowy restrukturyzacyjnej dotyczącej zadłużenia JSW oraz spółek z grupy kapitałowej JSW ("Term Sheet").

Ponadto JSW zobowiązała się wobec obligatariuszy do podjęcia szeregu dodatkowych działań w okresie obowiązywania umowy o dalszej współpracy w terminach szczegółowo określonych w tej umowie.

Zgodnie z postanowieniami aneksu umowa o dalszej współpracy JSW z bankami obowiązuje do 30 czerwca 2016 r. lub daty, w której jakakolwiek strona wypowie umowę w związku z wystąpieniem przypadków naruszenia wskazanych w umowie.

Na podstawie aneksu JSW zobowiązała się wobec BGK, PKO Banku Polskiego oraz PZU FIZAN w dniu 18 grudnia 2015 r. dokonać wcześniejszego wykupu obligacji na łączną kwotę 15 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.