Górnictwo: apel szefa SIG do załogi

fot: Maciej Dorosiński

W tym roku w polskich kopalniach odnotowano 15 zgonów z przyczyn naturalnych. 13 z nich miało miejsce w kopalniach węgla kamiennego

fot: Maciej Dorosiński

- Wasze prawa i plan zatrudnienia w kopalniach JSW jest pewny i zagwarantowany. Nie dajcie się zwieść i nie przystępujcie do strajku - zaapelował w poniedziałek (29 maja) do załogi SIG prezes spółki JSW Szkolenie i Górnictwo Gabriel Cyrulik.

Na oficjalnej stronie internetowej spółki SIG zarząd potwierdza informacje związkowców z Solidarności o osiągnięciu porozumienia, które wejdzie w życie od początku czerwca tego roku. Chodzi o ustalone zasady przenoszenia pracowników SIG pracujących w kopalniach do spółki akcyjnej JSW na umowy o pracę na czas nieokreślony. 

"Kiedy udało się doprowadzić do rozpoczęcia procesu przejścia, to związek zawodowy Jedność, wykorzystując trwający spór zbiorowy w zakresie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni wolne od pracy planuje rozpoczęcie strajku – wiedząc, że problem sporu wygaśnie wraz z Waszym zatrudnieniem na kopalniach JSW SA. Zarząd JSW SIG od początku 2017 roku prowadził rozmowy z ZZ Jedność rozwiązując praktycznie wszystkie sprawy sporne, w tym kwestie funkcjonowania Funduszu Świadczeń Socjalnych" - pisze do górników Gabriel Cyrulik i nawiązuje do groźby protestów.

- Dlatego ogłoszenie strajku w dniu 1 czerwca, kiedy pierwsi pracownicy zostaną zatrudnieni w zakładach JSW SA, odbieram jaką świadome działanie ZZ Jedność zakłócające proces przejścia pracowników SIG - stwierdza szef spółki.

"Celem ZZ Jedność nie jest rozwiązanie sporu zbiorowego, lecz wywołanie zamieszania i podkreślenie swojego znaczenia w ramach grupy JSW SA w rywalizacji z innymi organizacjami związkowymi. Reprezentatywne związki zawodowe spokojnie i cierpliwie popierały planowany proces przejścia pracowników SIG do kopalń JSW SA, podpisując w tym zakresie stosowne porozumienie z zarządem JSW SA. Planowany strajk nie dotyczy więc obrony Waszych praw, lecz jest propagandową pokazówką ZZ Jedność" - tłumaczy szef SIG, który z osobistym apelem zwraca się następnie do górników:

- Dlatego proszę Was – nie dajcie się zwieść planom ZZ Jedność i nie przystępujcie do strajku. Wasze prawa i plan zatrudnienia w kopalniach JSW SA jest pewny i zagwarantowany porozumieniami. To udział w tym strajku może utrudnić decyzje o kolejnych przejściach ze strony dyrektorów kopalń i zarządu JSW SA. Zarówno w wypadku całego procesu zatrudnienia, jak i indywidualnych przypadkach każdego pracownika spółki SiG. Apeluję więc o rozwagę i zachowanie dyscypliny pracy w dniu 1 czerwca 2017 roku - prosi Gabriel Cyrulik.

Przypomnijmy, że od akcji związku zawodowego Jedność zdystansowali się w swoim komunikacie także związkowcy Solidarności w imieniu pozostałych, reprezentatywnych organizacji związkowych JSW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.