Górnictwo: Agencja Rozwoju Przemysłu ma zostać właścicielem kopalń

1406191390 3kksm

fot: kksm

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych działają nieprzerwanie od 1874 r.

fot: kksm

Syndyk masy upadłościowej Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych chce sprzedać likwidowaną firmę Agencji Rozwoju Przemysłu. W jego ocenie, państwowa spółka złożyła najkorzystniejszą ofertę - chce kupić zorganizowaną część przedsiębiorstwa za ponad 60 mln zł i gwarantuje rozwój KKSM.

- W poniedziałek Agencja Rozwoju Przemysłu został poinformowana przeze mnie o zainteresowaniu i możliwości nabycia przez ten podmiot spółki KKSM. Podejmujemy działania, by jeszcze w tym tygodniu doszło do finalizacji sprzedaży spółki na rzecz agencji. Prawdopodobną data zawarcia aktu notarialnego jest piątek - mówił we wtorek (26 stycznia) podczas konferencji prasowej w Kielcach, syndyk masy upadłościowej KKSM, Tycjan Saltarski.

- Oferta ARP jest najkorzystniejszą, która wpłynęła. Przewyższa o ponad 3 mln zł oferty złożone przez inne podmioty i wynosi ponad 60 mln zł. Według oświadczeń tego podmiotu, ARP deklaruje gwarancje dobrego rozwoju spółki - podkreślił Saltarski.

Syndyk poinformował, że w ostatni czwartek zawarto akt notarialny sprzedaży nieruchomości należących do KKSM, znajdujących się w Kielcach przy ulicy Ściegiennego - na działkach stoją m. in. budynki administracyjne zakładu. Przetarg na tę część majątku przedsiębiorstwa pod koniec października ub. r. wygrała jedna z kancelarii prawnych, oferując 9 mln 40 tys. zł.

- Transakcja została sfinalizowana i środki pieniężne wpłynęły do masy upadłości - dodał Saltarski.

Przypomniał, że w myśl umowy jeszcze przez osiem miesięcy będzie mógł korzystać z tej nieruchomości, podobnie jak ARP - później nowy właściciel przedsiębiorstwa zdecyduje, gdzie ulokuje biuro spółki.

Saltarski odniósł się także do informacji o wstrzymaniu w ostatnich tygodniach produkcji w kopalniach firmy - podkreślił, że było to konieczne, by móc zinwentaryzować majątek KKSM, przed sprzedażą. Produkcja ma być wznowiona po przejęciu zakładu przez ARP.

- Z tego co wiem to przejęcia ma być płynne i ma nie wpływać na dalsze wstrzymanie produkcji - zaznaczył syndyk.

Saltarski przypomniał, że majątek KKSM był wyceniony na ok. 100 mln, a od dnia ogłoszenia upadłości do masy upadłościowej z różnych tytułów wpłynęło blisko 50 mln zł.

KKSM otrzymały z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad część środków za kruszywo dostarczone na budowę autostrady A2, za które firma nie otrzymała wcześniej zapłaty. To 28 mln zł. Pieniądze przeznaczono na spłatę wierzycieli - podwykonawców KKSM, głównie firm transportowych. Staranie się o pieniądze, umożliwiła nowelizacji specustawy drogowej. Syndyk chce odzyskać pozostałe pieniądze - 16 mln zł.

- Zobowiązana KKSM są mniejsze o 10 mln zł z uwagi na zaspokojenie wierzycieli, którzy świadczyli usługi na rzecz spółki podczas pracy przy budowie autostrady A2. Jeszcze w lutym będzie złożony oddzielny plan podziału środków uzyskanych ze sprzedaży kieleckich nieruchomości i w marcu, jeżeli wszystko się uda, kolejne plany podziału ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - deklarował Saltarski.

Syndyk będzie pracował do czasu zakończenia postępowania upadłościowego KKSM - będzie zajmował się ściąganiem należności i wypłatą pieniędzy wierzycielom.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.