Górnictwo: absolwenci AGH uhonorowani za prace dyplomowe

fot: Jolanta Talarczyk/ARC

Laureaci wraz z promotorami oraz przedstawicielami nadzoru górniczego i Fundacji Bezpieczne Górnictwo

fot: Jolanta Talarczyk/ARC

W czwartek (21 kwietnia) w Izbie Tradycji Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się uroczyste wręczenie nagród trzem ubiegłorocznym absolwentom Akademii Górniczo - Hutniczej za prace dyplomowe o tematyce górniczej. Wyróżnienia przyznane przez Fundację "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. W. Cybulskiego otrzymali: Przemysław Gawlik, Paweł Wojtasik i Szymon Grochal - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG. Nagrody i wyróżnienia wręczyli wiceprezes Urzędu Wojciech Magiera i prezes Fundacji prof. Krzysztof Cybulski.

Tegorocznymi laureatami nagród za najlepsze prace dyplomowe są absolwenci 2015 r. Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Przemysław Gawlik i Paweł Wojtasik to autorzy pracy magisterskiej pt. "Analiza i ocena uchwytów kablowych stosowanych w szybach górniczych", której promotorem był dr inż. Tomasza Rokita z Katedry Transportu Linowego. Natomiast Szymon Grochal napisał pracę pt. "Opracowanie projektu wstępnego układu do regulacji wydatku zraszania w zależności od zapylenia na organach urabiających kombajnów górniczych", jej promotorem był dr hab. inż. Krzysztof Kotwica z Katedry Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych.

Prace dyplomowe zostały wskazane przez kierowników katedr - prof. Jerzego Kwaśniewskiego i prof. Krzysztofa Krauze, jako wyróżniające się wśród wszystkich zrealizowanych w ub.r. z zakresu bezpieczeństwa w górnictwie. Zarząd Fundacji przyznał nagrody dla autorów oraz dyplomy wyróżnienia magisterskich prac, a promotorów uhonorował dyplomami oraz symbolicznymi lampkami górniczymi za wkład w prowadzenie magisterskich prac dyplomowych z zakresu górnictwa.

Fundację "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. W Cybulskiego wspiera różnorodne poczynania na rzecz bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Od wielu lat prowadzi m.in. coroczne konkursy: "Bezpieczny oddział" , "Dzielny górnik", "Karbidka", a w przeszłości także plastyczne i fotograficzne. Ponadto statuetkami św. Barbary nagradza zakłady górnicze za innowacyjne przedsięwzięcia oraz przedstawicieli firm, uczelni, instytucji za szczególny wkład w rozwój polskiego górnictwa oraz podnoszenie stanu bezpieczeństwa. Nagrody dla rozpoczynających karierę zawodową - absolwentów Politechniki Wrocławskiej , Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej są jedną z najstarszych form jej aktywności.

 

.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kupujemy mniej, inflacja w górę

Spożycie prywatne będzie rosło wolniej w 2026 r. niż w roku poprzednim - napisał ekonomista banku Credit Agricole Krystian Jaworski w komentarzu do danych GUS. Jako powód wskazał rosnącą inflację, która zmniejsza siłę nabywczą konsumentów.

Domański: Pakiet "Ceny Paliwa Niżej" zostanie prawdopodobnie przedłużony

Pakiet "Ceny Paliwa Niżej" zostanie prawdopodobnie przedłużony - poinformował minister finansów i gospodarki Andrzej Domański w poniedziałek podczas Forum Gospodarczego "Rzeczpospolitej".

Niebawem decyzja w sprawie drugiej jednostki FSRU. To kluczowe dla bezpieczeństwa

W najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o ewentualnym zakontraktowaniu drugiej jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Decydujący będzie finał procedury "open season", badającej rynek - poinformował PAP prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc.

1751021169 sesja 26 06 2511

Pierończyk: Potrzebne decyzje polityczne ws. Huty Pokój Profile i Huty Pokój Konstrukcje

Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk ocenił w poniedziałek, że po przygotowaniu rozwiązań dla spółek Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje, potrzebne są decyzje polityczne ws. ich wdrożenia. W Częstochowie wyszło w branży hutniczej, to w Rudzie Śląskiej też to jest możliwe - ocenił.