Górnictwo: 92 zakażenia koronawirusem w JSW

1523528928 pniowek dawid lach

fot: Dawid Lach

JSW SA prowadzi swoją działalność na Górnym Śląsku.W jej skład wchodzą obecnie cztery kopalnie węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice i Pniówek (na zdjęciu)

fot: Dawid Lach

Do 92 przypadków wzrosła w środę liczba zakażeń w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Większość zachorowań dotyczy pracowników kopalni Pniówek.

Jak poinformował w środę, 13 maja, rzecznik prasowy JSW Sławomir Starzyński liczba zakażonych wśród pracowników kopalni Pniówek wzrosła do 85 osób. W przypadku kopalni Jastrzębie-Bzie potwierdzono razem 3 zakażenia, w ruchu Zofiówka (część kopalni Borynia-Zofiówka) - 4. Łącznie wśród osób pracujących w koplaniach JSW potwierdzono 92 przypadki zarażenia koronawirusem, a kwarantanną objętych jest 325 pracowników.

W związku z pandemią koronawirusa kopalnia Pniówek częściowo ograniczyła wydobycie. Trwają badania przesiewowe wśród pracowników. Docelowo przebadana ma zostać cała ok. 5-tysięczna załoga i ok. 2 tys. pracowników firm usługowych, świadczących usługi na rzecz kopalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.