Górnictwo: 61 lat temu powstało Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa

1619509239 rondo pebeka 1

fot: PeBeKa

Inicjatywa nadania PeBeKa patronatu nad rondem wyszła od Zbigniewa Warczewskiego - społecznika, radnego miasta Lubina i prezesa Fundacji Palium, który w PeBeKa przepracował większość swojego życia

fot: PeBeKa

Dokładnie 61 lat temu powstało Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeka, które należy do Grupy KGHM. Rok wcześniej rondo w Lubinie znajdujące się przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej otrzymało nazwę na cześć firmy. Przez ten czas zmieniło się ono nie do poznania.

Jak informuje PeBeKa, roboty wykonywano w godzinach nocnych. Zgodnie z projektem aranżacji, podłoże ronda zostało wzbogacone o 27 t czarnego, białego i czerwonego grysu, nawiązującego barwami do przemysłu miedziowego. Na centralnej części ronda zainstalowano logo PeBeKa wykonane z metalu, a całość, łącznie z miniaturą szybu, podświetlono. Rondo upiększono trawą ozdobną w trzech gatunkach oraz nasadzono 750 sztuk żonkili.

Inicjatywa nadania PeBeKa patronatu nad rondem wyszła od Zbigniewa Warczewskiego - społecznika, radnego miasta Lubina i prezesa Fundacji Palium, który w PeBeKa przepracował większość swojego życia i jak sam mówi oddał tej firmie serce. Lubińscy radni jednogłośnie przychylili się do jego wniosku ws. ronda.

- Nadanie nazwy naszej firmy rondu to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dzięki temu poczuliśmy, że wkład PeBeKa w historię miasta nie został zapomniany, a jego mieszkańcy doceniają trud i wysiłek codziennej pracy ludzi związanych z naszym przedsiębiorstwem - powiedział prezes PeBeKa Tomasz Rawecki.

Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa jest jedną z najstarszych spółek wchodzących w skład Grupy KGHM Polska Miedź, która od początku swojej działalności jest mocno zakorzeniona w regionie Zagłębia Miedziowego. Od PeBeKi, generalnego budowniczego kopalń KGHM, zaczęła się bogata historia polskiej miedzi.

Żółte żonkile, które pojawiły się na rondzie, zostały wybrane nieprzypadkowo. Gest ten ma podwójne symboliczne znaczenie. Kwiaty są znakiem odnowy i wiary w odrodzenie, a w kontekście pandemii, przez którą odwołane zostały wszystkie ubiegłoroczne uroczystości jubileuszowe, jest symbolem nadziei na powrót lepszych czasów. Dodatkowo kwiaty te w naszym regionie kojarzą się z Fundacją Palium i Zbigniewem Warczewskim, któremu w ten sposób firma podziękowała za niebanalny pomysł i zainicjowanie całego projektu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.