Górnictwo: 40 lat temu z kopalni Bogdanka wyjechała pierwsza tona węgla

1669803982 jubileusz bogdanka

fot: Facebook/LW Bogdanka

Ta historyczna chwila została uwieczniona na zdjęciu

fot: Facebook/LW Bogdanka

30 listopada 1982 roku, czyli 40 lat temu, uruchomiono pierwszą ścianę w kopalni Bogdanka. W ten sposób rozpoczęła się produkcja węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Jak przypominają przedstawiciele Lubelskiego Węgla Bogdanka w tym roku kopalnia obchodzi okrągły jubileusz.

„We wtorek 30 listopada 1982 roku, o godzinie 10.50 na poziomie 922 szybu Samsonowicz w Bogdance, uruchomiono pierwszą ścianą wydobywczą, która rozpoczęła eksploatację węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym! Tym samym, dokładnie dziś mija 40 lat od wydobycia pierwszej tony węgla z Bogdanki” – przypominają przedstawiciele LW Bogdanka.

Uruchomienie pierwszej ściany nastąpiło po upływie ok. 8 lat od utworzenia przedsiębiorstwa Kopalnie Lubelskiego Zagłębia Węglowego w Budowie, i nieco ponad 2 lata od rozpoczęcia robót poziomych, wznowionych po awarii górniczej, spowodowanej wdarciem się „kurzawki”, po której trzeba było odwadniać zatopione szyby.

Pierwsza ściana (badawcza) przygotowana została bezpośrednio przy filarze szybowym w Bogdance i prowadzona była w kierunku zachodnim. Zastosowano wówczas system eksploatacji „do pola”, umożliwiający ograniczenie do minimum zakresu robót przygotowawczych, niezbędnych dla uruchomienia tej ściany.

Obecnie Bogdanka jest jednym z czołowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Spółka jako jedyna prowadzi wydobycie węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. LW Bogdnaka posiada 18,7 udziału w produkcji węgla kamiennego oraz 24,1 proc. udziału w produkcji węgla energetycznego w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów.