Górnictwo: 25 maja początek zwolnień grupowych w Kopex Machinery

fot: Andrzej Bęben/ARC

Więcej informacji o wydarzeniu na internetowej stronie konferencyjnej oraz u Sandry Mikołajczyk, specjalisty ds. CSR KOPEX SA (sandra.mikolajczyk@kopex.com.pl, tel.: +48 32 604 72 36.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zapowiadane w połowie kwietnia zwolnienia grupowe w fabrykach spółki Kopex Machinery rozpoczną się 25 maja - wynika z informacji działających w firmie związków. Pracę straci 305 osób, wobec 340 pierwotnie przewidzianych do zwolnienia.

285 odejdzie z fabryki Kopex Machinery w Zabrzu (dawne Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne), a 20 z rybnickiej Ryfamy.

Związkowcy z Solidarności podkreślają, że pracę straci mniej osób niż początkowo zakładał pracodawca. Podczas konsultacji w ramach procedury zwolnień grupowych związkom zawodowym udało się przekonać zarząd do ograniczenia liczby zwalnianych o ok. 10 proc. W zamian związkowcy zgodzili się na zawieszenie do końca 2016 roku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

- Przyjęliśmy to rozwiązanie, bo dla nas ważne było każde uratowane miejsce pracy. Nie wiemy jeszcze, którzy konkretnie pracownicy odejdą ze spółki. Ich imienne listy będą przedstawiane od 25 maja - poinformował przewodniczący Solidarności w rybnickiej Ryfamie Józef Zaniewski.

W trakcie konsultacji z pracodawcą strona związkowa wnioskowała o pilne rozpoczęcie rozmów z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy w Zabrzu i Rybniku w sprawie opracowania programów aktywizacji zawodowej dla zwalnianych osób. W rezultacie w tym tygodniu dla pracowników obu zakładów organizowane są spotkania z urzędnikami z miejscowych PUP oraz oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ludzie informowani są m.in. jakie kryteria należy spełnić, by skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego czy zasiłków dla bezrobotnych.

- Jednak najważniejszym zadaniem urzędników jest analiza lokalnego rynku pracy pod kątem zawodów, w których nastąpią zwolnienia w naszych zakładach. Na jej podstawie przygotują dla ludzi oferty pracy zgodne z ich wyuczonymi zawodami. Przedstawią im również możliwości przekwalifikowania - wskazał Zaniewski.

O redukcji zatrudnienia pracodawca poinformował stronę związkową 15 kwietnia. Podał, że przyczyną zwolnień jest związana z dekoniunkturą w górnictwie bardzo trudna sytuacja ekonomiczna spółki i jej właściciela - grupy kapitałowej Kopex SA w Katowicach. Zabrzański zakład Kopex Machinery zatrudnia ponad 900 pracowników, a rybnicka Ryfama ponad 300 osób.

Kopex Machinery zalicza się do największych w Polsce producentów sprzętu górniczego. Spółka powstała w wyniku połączenia jesienią 2012 r. trzech firm produkujących maszyny górnicze i wchodzących w skład grupy Kopex: Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych oraz spółek Wamag z Wałbrzycha i Ryfama z Rybnika. Połączenie służyło m.in. ujednoliceniu polityki produktowej w zakresie proponowanych maszyn i urządzeń oraz kierunku rozwoju produktów. Jednym z nich jest zmechanizowany kompleks ścianowy dla górnictwa.

W ostatnim czasie - jak podała spółka - Kopex Machinery odnotował spadek przychodów i pogorszenie wyników finansowych, "wynikające głównie z niekorzystnej sytuacji na krajowym i światowym rynku węglowym, spadku inwestycji w branży i obniżenia marż". Prognozowany jest dalszy regres branży, stąd decyzja o zwolnieniach grupowych. Kopex zapowiedział również redukcje zatrudnienia w innych spółkach swojej grupy kapitałowej.

W marcu tego roku zarządy konkurujących ze sobą giełdowych grup zaplecza górniczego: Kopex i Famur poinformowały o zamiarze konsolidacji. Właściciel Famuru, spółka TDJ, zawarła warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od jego większościowego akcjonariusza, Krzysztofa Jędrzejewskiego. Procedury dotyczące potencjalnego połączenia są w toku. Warunkami wejścia w życie umowy są m.in. uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pozytywne wyniki badania sytuacji Kopeksu (due diligence) oraz restrukturyzacja finansowania grupy kapitałowej Kopex.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.