Górnictwo: 1359 osób zakażonych koronawirusem w PGG

fot: Maciej Dorosiński

W skład kopalni Ruda wejdą kopalnie: Pokój, Halemba-Wirek i Bielszowice (na zdjęciu)

fot: Maciej Dorosiński

Do 1359 osób wzrosła w piątek (22 maja) liczba zakażonych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Na przestrzeni ostatniej doby znowu wzrost odnotowano wśród pracowników ruchu Bielszowice, gdzie do czwartku miały potrwać badania przesiewowe wszystkich pracowników.

Najwięcej zakażeń jest w ruch Jankowice - 669, kopalni Sośnica - 420 i kopalni Murcki-Staszic - 217. Do 27 przypadków wzrosła również w piątek liczba zakażonych w ruchu Bielszowice podczas gdy dzień wcześniej ta liczba wynosiła 19. W rudzkim zakładzie w poniedziałek zaczęły się badania przesiewowe wszystkich pracowników, które miały zakończyć się w czwartek. Łącznie badania miały objąć prawie 3 tys. osób. Właśnie powinny spływać pierwsze wyniki tych badań.

Oprócz tego 7 przypadków potwierdzono w ruchu Ziemowit, 4 w ruchu Marcel, po 2 w ruchach Rydułtowy i Chwałowice oraz kopalni Bolesław Śmiały oraz po jednym w ruchu Halemba, kopalni Mysłowice-Wesoła, ZGRI, ZPE, ZIT.

Kwarantanną objętych jest 2284 pracowników PGG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaleze

Spacer po dzielnicy Załęże. Działała tu kopalnia Kleofas i huta Baildon

Gdyby nie huta Baildon i kopalnia Kleofas, katowickie Załęże w żaden sposób nie mogłoby się pochwalić przemysłowym charakterem. Polecamy spacer po tej dzielnicy. Tutaj naprawdę jest co zobaczyć.

Górnicza spółka inwestuje w obronność

Bumech reorganizuje działalność związaną z sektorem obronnym i przenosi ją do spółki giełdowej. Capital Partners ma stać się docelowym centrum aktywności obronnych Grupy Bumech. To właśnie tam będą rozwijane projekty związane z produkcją i obrotem sprzętem oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym, w ramach wyodrębnionej struktury biznesowej.

Nadzorowi górniczemu przybywa zadań

Budownictwo tunelowe, kwestie metanowe i cyberbezpieczeństwo – te trzy tematy zdominowały tegoroczną, XXVI konferencję „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Debatowano ponadto o nowym podejściu do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o procesie wdrażania unijnego rozporządzenia metanowego.

W Polsce powstaje nowa kopalnia węgla. Nie na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Znamy szczegóły

Czy w Polsce budowana jest kopalnia węgla kamiennego? Z najnowszego Sprawozdania z działalności urzędów górniczych w 2025 r., opracowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, wynika czarno na białym, że tak. Gdzie zatem powstanie? W Rybniku? A może w Lublinie? Właśnie, że nie. Budują ją w Ścinawce Średniej, w gminie Radków na Dolnym Śląsku.