Gorąco w PG Silesia. Przyspieszono kluczowe spotkanie, górnicy protestują pod ziemią szóstą dobę

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

PG Silesia

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jak dowiedział się dziennikarz portalu netTG.pl, termin zwołanego pierwotnie na 7 stycznia 2026 r. spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników ma ulec zmianie.

- W związku z informacją dotyczącą posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w dniu 7 stycznia 2026 r., które ma być poświęcone sytuacji w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia, działając na podstawie § 13 ust. 2 pkt 2 Regulaminu Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników Branży Górnictwo Węgla Kamiennego, a także w uzgodnieniu ze współprzewodniczącym Zespołu Wacławem Czerkawskim, mając na uwadze dobro protestujących pod ziemią górników, zawnioskowałem do Ministra Energii o przyspieszenie terminu zwołania Zespołu na dzień 29 lub 30 grudnia – zakomunikował Janusz Olszowski, współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników i prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, wynika, że wniosek zostanie najprawdopodobniej przyjęty i spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników odbędzie się w poniedziałek, 29 grudnia.

Pikieta na znak solidarności z górnikami z PG Silesia

Tymczasem w poniedziałek, 29 grudnia, o godz. 9.00 w Silesii odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, a na godz. 10.30 zaplanowana jest pikieta na znak solidarności z protestującymi górnikami, z udziałem rodzin górników i mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz reprezentacji związków zawodowych, w tym także z innych regionów.

Przypomnijmy, że protestujący w Silesii górnicy domagają się przyjazdu do Czechowic-Dziedzic ministra energii Miłosza Motyki, który jeszcze przed świętami prosił ich o zawieszenie akcji i przystąpienie do rozmów 7 stycznia 2026 r. Ci jednak nie wyrazili zgody, przedstawiając swoje warunki zakończenia protestu. Domagają się m.in. objęcia ich osłonami socjalnymi, podobnie jak w kopalniach należących do państwowych spółek.

Dziś mija szósta doba podziemnego protestu. Bierze w nim udział ponad 20 pracowników PG Silesia. Protestują również pracownicy przeróbki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd przyjął Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu

Rada ministrów przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Energii. Dokument zakłada m.in. wzrost udziału OZE, rozwój energetyki jądrowej czy modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w perspektywie do 2040 r.

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.