GNiG skarży się na wolne tempo działań ws. Baltic Pipe

W ocenie PGNiG, działania Gaz-Systemu związane z przejęciem od tej spółki realizacji inwestycji gazociągu Baltic Pipe są mało dynamiczne. Gaz-System poinformował, że zgodę na przejęcie projektu uzyskał od władz spółki dopiero tydzień temu - podał portal cire.pl w oparciu o doniesienia PAP.

Gazociągi Skanled (z Norwegii do Danii) i Baltic Pipe (z Danii do Polski) mają połączyć Polskę z norweskimi złożami gazu. Od 2013 roku ma nimi docierać do Polski rocznie ok. 3 mld m sześć. gazu.

Wstępne uzgodnienia między spółkami w sprawie inwestycji Baltic Pipe zapadły w lipcu. Zdaniem PGNiG zgodziły się na to także ministerstwa skarbu i gospodarki. \"Rozmowy z Gaz-Systemem dotyczące przekazania projektu nie posuwają się jednak do przodu w takim tempie, jak zakładaliśmy\" - powiedział we wtorek PAP prezes spółki Michał Szubski.

- Do podjęcia takiej decyzji konieczna była zgoda rady nadzorczej i walnego zgromadzenia spółki. Gaz-System uzyskał taką zgodę w ubiegłym tygodniu - poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Dodała, że obecnie jest \"finalizowana treść porozumienia\", które Gaz System podpisze z PGNiG.

- Spółka nie zakłada opóźnień w projekcie - zapewniła. Planowany termin oddania inwestycji to 2013 r.

Polkowska zaznaczyła, że przed podjęciem decyzji o budowie połączenia gazociągowego między Danią a Polską \"Gaz-System musi zbadać zapotrzebowanie na przesył gazu tym połączeniem\". Spółka będzie zbierać niewiążace deklaracje od firm do 31 października.

- Ostateczna decyzja zostanie podjęta (...) po podpisaniu wiążących umów przesyłowych z zainteresowanymi firmami, w tym także z PGNiG - dodała Polkowska.

- Liczymy, że PGNiG weźmie udział we wstępnym badaniu rynku i potwierdzi wcześniejsze deklaracje dostaw gazu do Polski na szacowanym poziomie 3 mld m sześć. - poinformowała rzeczniczka.

PGNiG objął w 2007 roku 12 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej złóż Skarv, Snadd i Idun na Morzu Północnym. Dają one spółce szansę na roczne wydobycie gazu na poziomie 500 mln metrów sześciennych, poczynając od przełomu 2012 i 2013 roku. Jak poinformował PAP prezes PGNiG, spółka postara się znaleźć nowe koncesje, bądź udział w koncesjach już udzielonych, które zapewniłyby jeszcze około 1 mld wydobycia rocznie z tego kierunku. \"Pozostałe 1,5 mld stanowiłby gaz dokupiony w ramach normalnych transakcji\" - poinformował Szubski. Dałoby to w sumie deklarowane 3 mld m sześc. gazu rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.