Gminy odebrały ponad 90 tys. ton węgla

1669708944 pabianice pgg

fot: PGG

Polska Grupa Górnicza dostarcza węgiel do samorządów w południowej i środkowej Polsce

fot: PGG

- Ponad 90 tys. ton węgla zostało odebranych przez samorządy; w systemie dystrybucji węgla zarejestrowało się 2 tys. 387 gmin - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, pytany o funkcjonowanie portalu Cieplo.gov.pl.

Wiceminister Rabenda odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów w sprawie funkcjonowania portalu Cieplo.gov.pl. Przypomniał, że portal to narzędzie, które rząd stworzył w tym roku, żeby informacja, dostęp i wiedza o cenach węgla w Polsce była bardziej powszechna.

- Jeśli chodzi o gminy, które przystąpiły do rządowego programu dystrybucji węgla, przy współpracy z samorządami, to mamy 2 tys. 387 gmin, które się zgłosiły na ten portal i biorą udział w tej dystrybucji. Te informacje, które się tam pojawiają są cały czas aktualizowane; są w pełni transparentne - powiedział Rabenda.

Przypomniał, że program jest powszechny - poza gminami mogą się tam zgłaszać również podmioty prywatne, które biorą udział w dystrybucji zgodnie z ustawą. - Poza systemem dystrybucji przez samorządy zostało 25 gmin - powiedział. Zapewnił, że w tych gminach sytuacja jest monitorowana; działamy też w tym kierunku, żeby ten węgiel w niższych cenach dotowany był również dla nich dostępny w tym sezonie.

- Jeśli chodzi o ilość węgla, który został już rozdystrybuowany to na wczoraj mamy ponad 90 tys. ton węgla, który w tym systemie został odebrany przez samorządy. Jeśli chodzi o wolumeny węgla, które w tym tygodniu już trafią do samorządów - jest on znacznie większy - ten przyrost mamy skokowy; zbliżamy się do maksymalnych ilości wydań - pewnie to będzie dzisiaj ponad 100 tys., a pod koniec tygodnia może się ta liczba nawet podwoić - powiedział wiceminister.

Rabenda zapewnił, że jakość dostarczanego węgla jest certyfikowana na wielu etapach. - Mamy pozytywny odbiór od mieszkańców i od gmin. Praktycznie nie ma żadnych reklamacji, jeśli chodzi o węgiel już dostarczony - powiedział.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z rozporządzeniem do ustawy, uprawnione do sprzedaży gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego są: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.