GM spłaca kredyt i odzyskuje pełną kontrolę nad Oplem

Amerykański koncern General Motors spłaci we wtorek ostatnią ratę kredytu pomostowego, udzielonego latem spółce Opel przez niemieckie władze - podał dziennik \"Sueddeutsche Zeitung\", powołując się na źródła w koncernie.

- Niemiecki podatnik nie stracił jak dotąd ani centa na Oplu - powiedziała Merkel przy okazji wystąpienia na konferencji Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Pracodawców w Berlinie.

Wysokość ostatniej raty to 400 mln euro. Spłata kredytu w kwocie 1,5 mld euro otworzyła drogę do rozwiązania zarządu powierniczego dla Opla i odzyskania przez GM pełnej kontroli nad europejską spółką.

Latem niemieckie władze przyznały kredyt pomostowy na zabezpieczenie działalności zakładów Opla do czasu przejęcia spółki przez nowego inwestora - konsorcjum kanadyjsko-austriackiego producenta części samochodowych Magna i rosyjskiego Sbierbanku. Powołany jednocześnie zarząd powierniczy, który kontrolował 65 proc. akcji Opla, miał zapewnić, by środki z kredytu nie popłynęły do USA, ale zostały wykorzystane w Europie.

Na początku listopada General Motors nieoczekiwanie zrezygnował jednak ze sprzedaży swych europejskich zakładów, w związku z czym Niemcy zażądały zwrotu pożyczki.

We wtorek Merkel nie kryła, że wolałaby, aby Opel znajdował się obecnie w rękach Magny. Do kierownictwa amerykańskiego koncernu skierowała uwagę, że bez kredytu od niemieckich władz Opel zapewne już by nie istniał. - Za kilka lat oczekuję listu z podziękowaniem od General Motors - żartowała.

Według \"SZ\" GM wykorzystał 1,2 mld euro z udzielonego kredytu pomostowego. Odsetki od tej kwoty wyniosły 28 mln euro.

Do połowy grudnia GM ma przedstawić plany restrukturyzacji Opla-Vauxhalla. We wtorek przebywający w Niemczech szef koncernu na Europę Nick Reilly potwierdził, że przewiduje się ograniczenie zdolności produkcyjnych europejskich zakładów o 20 proc. i likwidację około 9,5 tys. z ogólnej liczby 50 tys. miejsc pracy.

Po wtorkowym spotkaniu z premierem kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia Juergenem Ruettgersem Reilly zapowiedział, że fabryka Opla w Bochum \"pozostanie ważnym zakładem dla GM\".

Nie chciał wypowiadać się na temat przyszłości pozostałych trzech fabryk Opla w Niemczech. W środę przedstawiciele załogi spółki mają zostać poinformowani o szczegółach planów restrukturyzacji.

We wtorek szef GM Europe spotka się również z premierem Nadrenii-Palatynatu Kurtem Beckiem, z którym ma rozmawiać na temat zakładu Opla w Kaiserslautern.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.