Główne indeksy zyskały na wartości; Lotos najdroższy od ponad roku

Główne indeksy GPW zakończyły wtorkową, 22czerwca, sesję wzrostami, których liderem był mWIG40 - indeks spółek o średniej kapitalizacji zyskał 1,14 proc. W grupie firm o najwyższej kapitalizacji zwyżką o 3,9 proc. wyróżniły się akcje Lotosu. Na zakończenie sesji kosztowały 55,2 zł i były najdroższe od ponad roku. W ocenie analityka DM mBanku Kamila Jarosa, z poziomu 2,3-2,4 tys. pkt indeks WIG20 może rozpocząć większą korektę trendu wzrostowego, ale w nieco dłuższej perspektywie sam trend wzrostowy nie wydaje się zagrożony.

- Trend średnioterminowy w dalszym ciągu ma kierunek wzrostowy. Jednak potencjał wzrostów wydaje się ograniczony, bo powoli zbliżamy się na WIG20 do obszaru 2,3-2,4 tys., na którym w przeszłości wielokrotnie kształtowały się szczyty i dołki. Z tego poziomu mogłaby rozpocząć się nieco większa korekta ostatnich wzrostów, choć nie ma na razie na rynkach akcji jakiegoś przesadnego optymizmu, który nadejście takiej korekty mógłby sygnalizować - powiedział analityk DM mBanku Kamil Jaros.

- Nawet jednak w scenariuszu większej korekty nie zakładam, żeby trend wzrostowy w nieco dłuższej perspektywie był zagrożony. To będzie raczej okazja do kupna akcji. W szczególności, że jesteśmy w Europie, gdzie prawdopodobnie polityka monetarna będzie łagodna dłużej niż w Stanach Zjednoczonych. Ani Europejski Bank Centralny, ani Rada Polityki Pieniężnej nie sygnalizują, żeby miały w jakiś sposób zacieśniać warunki monetarne, a Fed takie sygnały już wysyła - dodał Jaros.

Znaczące wzrosty kursów, które miały miejsce w poniedziałek na amerykańskim rynku akcji, nie wpłynęły pozytywnie na początek wtorkowych notowań. Wprawdzie WIG20 otworzył się 7 punktów powyżej poprzedniego zamknięcia i w pierwszych minutach sesji zyskał jeszcze kilka punktów, to przez dwie kolejne godziny stracił 30 punktów. Około 11.00 indeks zanotował dzienne minimum na 2204,52 pkt i z tego poziomu rozpoczął stopniowe, powolne odrabianie strat.

Ostatecznie na zamknięciu sesji WIG20 zyskał 0,05 proc. i zakończył dzień na 2220,53 pkt. WIG wzrósł o 0,38 proc. do 66 200,05 pkt, mWIG40 poszedł w górę o 1,14 proc. do 4887,23 pkt, a sWIG80 zyskał 0,56 proc. do 20 747,47 pkt. Główne indeksy GPW kontynuują trwającą od dwóch tygodni korektę długoterminowych trendów wzrostowych, utrzymując się w niewielkiej odległości od szczytów z początku miesiąca.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX znajdował się ok. 0,2 proc. na plusie, S&P500 także rósł ok. 0,2 proc., a technologiczny Nasdaq Composite zniżkował ok. 0,3 proc.

W ujęciu sektorowym na GPW zwyżkowało 13 z 15 indeksów - ponad 3 proc. wzrósł WIG-Media, a 2,5 proc. w górę poszedł WIG-Moto. Trzy indeksy - WIG-Energia, WIG-Nieruchomości i WIG-Chemia - zyskały ponad 1 proc.

Obroty akcjami na GPW wyniosły ok. 920 mln zł, z czego 710 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Granicę 100 mln zł przekroczyły jedynie akcje KGHM (114 mln zł).

W WIG20 liderem wzrostów były akcje Lotosu - notowania paliwowej spółki poszły w górę 3,9 proc. do 55,20 zł i były notowane najwyżej od ponad roku. Spółce sprzyjają rosnące notowania ropy naftowej, które w poniedziałek znajdowały się na najwyższym poziomie od jesieni 2018 r.

Niemal 3 proc. podrożały akcje PGE i Mercatora, a 1,8 proc. poszły w górę notowania Dino Polska. Łącznie na plusie sesję zakończyło 14 spółek z WIG20.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.