Gliwice: Wybrali wykonawcę instalacji wielopaliwowej

1725532862 pecgliwice

fot: PEC Gliwice

Tak prezentuje się wizualizacja Parku Zielonej Energii w Gliwicach

fot: PEC Gliwice

Gliwicka spółka ciepłownicza, która przygotowuje budowę przy lokalnej ciepłowni instalacji wielopaliwowej, wytwarzającej prąd i ciepło, wybrała wykonawcę inwestycji. To konsorcjum lokalnych i niemieckich firm, które zaoferowało cenę blisko 370 mln zł.

Przygotowywana przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice (PEC) inwestycja nosi nazwę Parku Zielonej Energii. Będąca jej główną częścią spalarnia wysokokalorycznej frakcji odpadów ma rozpocząć produkcję ciepła i energii elektrycznej w perspektywie trzech lat.

Jak wynika ze środowej informacji rzecznika spółki Adama Sosnowskiego, wykonawcą wielopaliwowego bloku energetycznego będzie konsorcjum firm: Mostostal Zabrze - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, Oschatz Power GmbH oraz Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach (za 368,4 mln zł brutto).

Z kolei uzupełniającą Park Zielonej Energii farmę solarną-termiczną wraz z magazynem ciepła, która zapewni pozyskiwanie ciepła ze słońca na potrzeby ciepłej wody użytkowej dla gliwiczan, za 84,7 mln zł wybuduje AB Industry z Ożarowa Mazowieckiego.

Park Zielonej Energii będzie się składał z budynku technologicznego o wysokości 25 metrów, parowego kotła wielopaliwowego, a także farmy solarnej z magazynem ciepła o wysokości 35 metrów i pojemności 12 mln litrów oraz komina o wysokości 50 metrów z wieżą widokową (z windą).

Inwestycja powstanie przy gliwickiej ciepłowni, zajmując 1,1 ha powierzchni. Rocznie w Parku Zielonej Energii przetwarzanych ma być ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej (to zapotrzebowanie 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. GJ ciepła (jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic).

Sercem systemu będzie parowy kocioł wielopaliwowy, wyposażony w palenisko rusztowe, w którym przetwarzane termicznie będą odpady nienadające się już do segregacji i dalszego odzysku, jak zanieczyszczony papier czy tektury, niektóre tekstylia czy część odpadów higienicznych.

Palniki rozruchowe i podtrzymujące proces spalania będą zasilane gazem ziemnym. Instalacja będzie wyposażona w systemy odpylania, odsiarczania i odazotowania spalin, dzięki czemu ma nie generować obciążeń i niedogodności dla mieszkańców.

- Doposażyliśmy nasz kocioł w instalację kondensacji spalin wraz z pompą ciepła. Układy kondensacji w Polsce już pracują, ale nie są doposażone pompami ciepła, a to bardzo ciekawa i popularna metoda w krajach Europy Zachodniej - powiedział cytowany przez Sosnowskiego prezes PEC Gliwice Krzysztof Szaliński.

- Dwustopniową kondensację uwzględniliśmy już na starcie projektu, co przełoży się na wysoką sprawność i większą efektywność energetyczną całego bloku, a w efekcie na tańsze ciepło dla odbiorców - wyjaśnił Szaliński. - Zależało nam, aby wybiec z technologią do przodu, zastosować rozwiązania z najwyższej półki - dodał.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach: Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności

Przedstawicieli samorządów, świata nauki, instytucji publicznych oraz biznesu spotkali się na I Forum Spółdzielni Energetycznych i Liderów Transformacji w województwie śląskim. - Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności – podkreślił Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.