Gliwice: przekażą budowaną halę sportową spółce wodociągowej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Władze miasta akcentują, że PWiK nie będzie miało prawnej możliwości, aby z dochodów z dostarczania wody dotować działalność hali

fot: Andrzej Bęben/ARC

Samorząd Gliwic chce przekazać powstającą jedną z największych hal widowisko-sportowych w Polsce swojej spółce wodociągowo-kanalizacyjnej. Zapewnia, że nie będzie miało to wpływu na ceny wody.

Intencyjną uchwałę ws. wniesienia aportem Hali Gliwice do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach (PWiK) przyjęli w czwartek miejscy radni.

Miasto argumentuje, że przekazanie hali umożliwia m.in. skuteczne odzyskiwanie podatku VAT - dotąd ponad 20 mln zł, a docelowo ponad 70 mln zł. Wyjaśnia też, że wodociągowa spółka jest obecnie menedżerem kontraktu i prowadzi budowę hali, a prowadziła już duże projekty unijne, stąd ma już odpowiednie kadry z doświadczeniem.

Jak mówił podczas czwartkowej (26 marca) konferencji prasowej w Gliwicach prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz, w 2009 r. rada miasta podjęła uchwałę intencyjną ws. powołania spółki, która miałaby przejąć wybudowaną halę i prowadzić w niej działalność. Po rozpoczęciu inwestycji w 2013 r. rolę menedżera projektu powierzono gliwickiemu PWiK. Motywem decyzji było m.in. doświadczenie zdobyte przez PWiK przy dużym unijnym projekcie modernizacji kanalizacji.

- Teraz, zamiast powoływać nową spółkę, zamierzamy przekazać halę do istniejącej spółki. Korzyści są dość oczywiste - to kwestia powoływania zarządu czy rady nadzorczej i szukania kompetentnych ludzi. Tam już są - powiedział Frankiewicz.

Jak dodał, "docelowo na pewno zostanie rozważone i zapewne tak się to skończy", że PWiK powoła spółkę-córkę, która będzie prowadziła wydzieloną działalność związaną z zarządzaniem halą.

Władze miasta akcentują, że PWiK nie będzie miało prawnej możliwości, aby z dochodów z dostarczania wody dotować działalność hali. Fakt przejęcia hali nie będzie miał więc żadnego wpływu na ceny wody.

Frankiewicz zastrzegł w czwartek, że uchwała intencyjna nie przesądza ostatecznie kwestii, kto będzie zarządzał halą. Choć miasto próbowało już pozyskać operatora zewnętrznego, nie powiodło się to. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi kandydatami zainteresowanymi kolejnym takim przetargiem.

W czwartek gliwiccy radni przyjęli też uchwałę ws. podwyższenia kapitału PWiK poprzez wniesienie aportem 40 mln zł. Środki te mają trafić na wyposażenie hali.

Jak wyjaśnił prezydent Gliwic, przygotowując przetarg na budowę obiektu świadomie zdecydowano, aby wyłączyć z niego te elementy, które wobec postępu technicznego czy zmian w prawie mogą po kilku latach budowy okazać się nieaktualne.

- To wyposażenie powinna robić firma, która będzie prowadziła halę, stąd ten planowany aport do PWiK - wskazał Frankiewicz.

Choć koszt budowy hali wynikający z przetargu to 321 mln zł brutto, miasto odzyskuje z tej kwoty podatek VAT. Dotąd odzyskano ponad 20 mln zł, a docelowo ma to być ok. 70 mln zł. Uwzględniając więc wyposażenie hali, łączny jej koszt będzie niższy niż 300 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.