Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 728.30 USD (+0.55%)

Srebro

74.98 USD (-0.72%)

Ropa naftowa

103.84 USD (+0.23%)

Gaz ziemny

2.88 USD (+0.03%)

Miedź

5.64 USD (-0.19%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 728.30 USD (+0.55%)

Srebro

74.98 USD (-0.72%)

Ropa naftowa

103.84 USD (+0.23%)

Gaz ziemny

2.88 USD (+0.03%)

Miedź

5.64 USD (-0.19%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Gliwice poszerzyły przejazd przez węzeł drogi nr 88 i DTŚ

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obie te inwestycje ułatwią dojazd do portu lotniczego Katowice od wschodu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dobiegają końca prace na newralgicznym łączniku drogi krajowej nr 88 z Drogową Trasą Średnicową w Gliwicach - podało w poniedziałek, 4 maja, miasto. Rozplanowane na dwa miesiące prace w miejscu, w którym w godzinach szczytu tworzyły się długie korki, wykonano w dwa tygodnie.

"Dobiegają końca prace przy rozbudowie łącznicy al. Jana Nowaka Jeziorańskiego z Drogową Trasą Średnicową i ul. Portową. Pozostało jeszcze tylko dokończenie prac przy malowaniu oznakowania poziomego" - przekazał w poniedziałkowym biuletynie gliwickiego magistratu tamtejszy Zarząd Dróg Miejskich.

"Zmiany polegające na wprowadzeniu dwóch pasów ruchu na odcinku od al. Jana Nowaka Jeziorańskiego (to w Gliwicach droga nr 88 - PAP) w kierunku ronda na skrzyżowaniu DTŚ i ul. Portowej mają poprawić płynność ruchu. Prace trwały dwa tygodnie i dzięki mniejszemu natężeniu ruchu i sprzyjającym warunkom atmosferycznym zostały ukończone dużo wcześniej, niż zakładano" - zaznaczyli drogowcy.

DTŚ z Katowic do Gliwic to największa inwestycja realizowana w ostatnim dwudziestoleciu przez śląskie samorządy i najważniejsza, obok odcinka autostrady A4, arteria drogowa w Górnośląsko-Zagłębiowskiej-Metropolii. Wytyczona możliwie w pobliżu centrów miast obsługuje ruch lokalny. Uzupełnia tym samym równoległą autostradę A4, przeznaczoną dla tranzytu.

Prace budowlane, których inwestorem był rząd, ruszyły w 1986 r., od 1999 r. DTŚ stała się zadaniem samorządów. Cała trasa, od węzła z trasą S86 w Katowicach do węzła z drogą krajową nr 88 i ul. Portową w Gliwicach, liczy ok. 31 km. Ostatni gliwicki odcinek średnicówki otwarto wiosną 2016 r.

Zaprojektowany i zrealizowany przez gliwicki samorząd odcinek DTŚ, przebiegający przez tamtejsze śródmieście, ma inny charakter niż pozostała część trasy, której parametry są bliskie trzypasowej drodze ekspresowej. W Gliwicach na dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu, z gęsto rozmieszczonymi zjazdami i wjazdami, obowiązuje ograniczenie do 70 km/h.

Odcinek ten, poza funkcją tranzytową, rozprowadza ruch po centrum Gliwic, a jego połączenie z drogą krajową nr 88 - układem dwóch rond - tworzy główny dojazd do mieszczącej się przy tzw. "ósemkach" zakładów gliwickiej strefy ekonomicznej. Specyficzny układ dwóch rond na końcu DTŚ oraz prowadzących z niego łącznic do DK88, to jedyne kolizyjne skrzyżowanie na tej trasie.

Aby choć częściowo zniwelować tworzące się tam często korki, miasto przygotowało przebudowę łącznicy zjazdowej z al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czyli DK88, do ul. Portowej i Drogowej Trasy Średnicowej. O rozpoczęciu robót informowano 15 kwietnia. Zapowiedziano wówczas, że prace, a wraz z nimi utrudnienia, potrwają około dwóch miesięcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji; równocześnie należy wyprzedzać czas, tak, aby chronić ludzi przed jej negatywnymi konsekwencjami - podkreślił we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.