Gliwice: gmachy Politechniki Śląskiej produkują energię

1495535137 pol sl wydz automat elektr i informat wikimedia

fot: Wikimedia

W Politechnice Śl. gmach Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki jest jednym z dwóch budynków wytwarzających własny prąd

fot: Wikimedia

Kosztem prawie 13,5 mln zł dwa gmachy Politechniki Śląskiej w Gliwicach poprawiły swoją efektywność energetyczną i rozpoczęły produkcję prądu na własny użytek.

Projekt wspomogły środki Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.We wtorek największa śląska uczelnia techniczna podsumowała przedsięwzięcie, w ramach którego nie tylko przeprowadzono termomodernizację dwóch budynków, ale i zastosowano innowacyjne rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii - obiekty wyposażono w instalacje fotowoltaiczne złożone z 377 sztuk paneli słonecznych o mocy 265 watów na każdym z dachów. Instalacja może wyprodukować 160 megawatogodzin energii elektrycznej rocznie.

- Budynki są obecnie samowystarczalne pod względem zaopatrzenia w energię elektryczną. Natomiast jeśli chodzi o energię cieplną, latem są samowystarczalne, natomiast zimą potrzebują dodatkowej energii z zewnątrz - powiedział we wtorek (23 maja) rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś.

Prace modernizacyjne objęły budynek Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, a także wspólny gmach wydziałów: Mechanicznego Technologicznego oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki.

- Budynki są teraz ekologiczne i energooszczędne. Termomodernizacja elewacji pozwala zaoszczędzić środki przeznaczone na ogrzewanie budynku, a tym samym zmniejszyć zużycie energii i emisję C02 do atmosfery - wyjaśnił rzecznik. Rocznie emisja dwutlenku węgla ma być mniejsza o ponad 2 tys. ton.

W obu budynkach zamontowano inteligentne systemy zarządzania energią, dające oszczędność prądu i ciepła. Zastosowano również innowacyjny odbiornik eGain, który jest najważniejszym elementem systemu prognozowanej regulacji ogrzewania. Zapewnia on transmisję pomiędzy serwerem a regulatorem w węźle cieplnym, ze 120-godzinnym wyprzedzeniem dostarczając przetworzoną informację dotyczącą prognozy pogody oraz dane bilansu energetycznego, wyliczone dla konkretnego budynku.

Wymieniono też oświetlenie wewnętrzne na energooszczędne, LED-owe, zamontowano osłony przeciwsłoneczne oraz nowoczesną instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła, a także energooszczędną klimatyzację.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu EEA Grants "Redukcja emisji CO2 i zużycia energii w budynkach Politechniki Śląskiej w Gliwicach poprzez produkcję energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego". Blisko 9,2 mln zł na ten cel pochodziło ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. W 15 jednostkach - 13 wydziałach, kolegium i centrum naukowo-dydaktycznym - prowadzonych jest obecnie prawie 60 kierunków studiów i blisko 200 specjalności, obejmujących cały zakres działalności inżynierskiej. Uczelnia kształci 21,5 tys. studentów, w tym 15,5 tys. na studiach stacjonarnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.