GIG: trwa nabór na studia podyplomowe

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Partnerami projektu poza GIG są Katowicki Holding Węglowy S.A., Instytut AITEMIN (Hiszpania), Instytut Ineris (Francja), Subterra Ingenieria (Hiszpania), Politechnika w Koszycach (Słowacja) oraz Uniwersytet Nottingham (Wielka Brytania)...

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Trwa nabór na kolejne edycje specjalistycznych studiów podyplomowych prowadzonych przez Główny Instytut Górnictwa. Jednym z nich jest kierunek "Przewietrzanie i wentylacja kopalń w warunkach występowania zagrożeń naturalnych", adresowany szczególnie do inżynierów górników - przedstawicieli nowego pokolenia kadr kopalń. Program studiów uwzględnia zagadnienia dotyczące wszystkich górniczych zagrożeń naturalnych, co odróżnia je od innych realizowanych studiów dotyczących klimatyzacji i wentylacji w górnictwie.

Rozpocznie się też trzecia edycja studiów "Bezpieczeństwo techniczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem", podczas której ich absolwenci uzyskają wiedzę i przygotowanie zawodowe w zakresie projektowania, eksploatacji oraz odbiorów urządzeń budowy przeciwwybuchowej, a także zarządzania bezpieczeństwem technicznym w obiektach podwyższonego ryzyka i przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Ukończenie studiów daje możliwość uzyskania Certyfikatu Kompetencji "Menedżer odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa przeciwwybuchowego", wydawanego przez Jednostkę Certyfikującą GIG.

Kolejne studia, na które zapraszamy czytelników TG, to "Bezpieczeństwo i higiena pracy w przedsiębiorstwie", adresowane głównie do kierownictwa i osób dozoru ruchu zakładów górniczych oraz kadry kierowniczej i pracowników odpowiedzialnych w zakładach przemysłowych za bezpieczeństwo pracy i nadzorujących funkcjonowanie służb bhp. Dodatkowym blokiem tematycznym w programie studiów jest szkolenie dydaktyczne dla wykładowców i organizatorów szkoleń z zakresu bhp. Jego ukończenie, wraz z poświadczeniem posiadania przedmiotowej wiedzy oraz doświadczenia zawodowego, daje możliwość prowadzenia zajęć z zakresu bhp w charakterze wykładowcy lub instruktora.

Wszystkie zajęcia na studiach GIG prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w sesjach sobotnio-niedzielnych, raz w miesiącu, w salach wykładowych GIG w Katowicach oraz na poligonach doświadczalnych. Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Więcej informacji o studiach na stronie: www.szkolenia.gig.eu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.