GIG: rtęć w węglach zagrożeniem?

fot: ARC

W środowisku naturalnym rtęć występuje w śladowych ilościach

fot: ARC

W Głównym Instytucie Górnictwa 1 czerwca 2016 r. odbyło się seminarium pt.: "Zawartość rtęci w polskich węglach - ocena realnej skali zagrożenia środowiskowego". Zaprezentowane zostały wyniki projektu: "Opracowanie bazy danych zawartości rtęci w krajowych węglach, wytycznych technologicznych jej dalszej redukcji wraz ze zdefiniowaniem benchmarków dla krajowych wskaźników emisji rtęci - Baza Hg", realizowanego przez GIG w konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Politechniką Częstochowską.

W środowisku naturalnym rtęć występuje w śladowych ilościach, ale z uwagi na jej toksyczność oraz zdolność włączania się w cykle obiegu przyrodniczego, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W celu minimalizacji zagrożeń rtęcią wynegocjowano Konwencję rtęciową o zasięgu globalnym, która została podpisana również przez rząd polski. W naszych warunkach głównym źródłem przechodzenia rtęci do środowiska jest produkcja i wykorzystanie węgla.

Głównym celem projektu Baza Hg było zminimalizowanie niepewności dotyczącej zawartości rtęci w polskich węglach. Podstawą zarządzania ładunkiem rtęci w węglu jest bowiem dobre rozpoznanie zawartości tego zanieczyszczenia i jego przemieszczania się w pełnym cyklu wykorzystania tego paliwa. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają również na dokonanie oceny możliwości redukcji zawartości rtęci w węglu kierowanym do odbiorców. Stały się także podstawą do opracowania technologicznych i organizacyjnych wytycznych w zakresie: wzbogacania węgla kamiennego; postępowania z odpadami z górnictwa węgla kamiennego; immobilizacji rtęci w odpadach węglowych; ograniczania emisji rtęci z zapożarowanych zwałowisk odpadów węglowych; zarządzania danymi dotyczącymi zawartości rtęci w węglu kamiennym.

Stworzona została bazę danych, która oprócz gromadzenia i obróbki rekordów zawartości rtęci w polskich węglach, posiada szereg innych zalet, w tym edukacyjne. Baza może stanowić podstawę do opracowania systemu oceny i zarządzania ładunkiem rtęci w krajowych węglach, a także wspierać działania skierowane na minimalizację emisji rtęci do atmosfery i środowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.