GIG: promieniotwórczość tematem seminarium

5 grudnia 2013 r. uchwalona została Dyrektywa Rady 2013/59/EURATOM ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego, która ujednolica i aktualizuje przepisy prawne w krajach członkowskich UE.

W polskim górnictwie główne źródła zagrożenia radiacyjnego, pochodzą od naturalnych substancji promieniotwórczych występujących w środowisku naturalnym. Dlatego też 5 marca 2015 r. w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach odbyło się seminarium pt. "Naturalna promieniotwórczość w świetle wymagań nowej dyrektywy 2013/59/EURATOM regulującej zasady bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej", z udziałem przedstawicieli Państwowej Agencji Atomistyki, Wyższego Urzędu Górniczego, kopalń oraz spółek górniczych.

- Autorzy Dyrektywy opierali się na wieloletnich doświadczeniach ekspertów i wynikach badań w obszarze ochrony radiologicznej, prowadzonych przez upoważnione do tego instytucje - mówi dr hab. inż. Małgorzata Wysocka, prof. GIG, Kierownik Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer. - Państwa członkowskie, a więc i Polska muszą wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do 6 lutego 2018 r. Dlatego chcemy przedstawić legislatorom problemy specyficzne dla górnictwa. W trakcie spotkania okazało się, że istnieje duża potrzeba spotkań roboczych w celu przedyskutowania zapisów nowej dyrektywy. W trakcie seminarium omawiane były również zasady klasyfikacji materiałów zawierających podwyższone stężenia naturalnych nuklidów promieniotwórczych (NORM) czy wymagania nowej dyrektywy z istniejącym w Polsce systemem kontroli promieniotwórczości materiałów budowlanych.

Wprowadza ona bowiem inne od dotychczasowych kryteria wykorzystania materiałów i odpadów w budownictwie.
Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej GIG, które było organizatorem spotkania, to najnowocześniejsze tego typu laboratorium w Polsce. Zajmuje się badaniami promieniotwórczości naturalnej oraz skażeniami promieniotwórczymi w środowisku pracy, domach mieszkalnych i środowisku naturalnym. Centrum dysponuje unikatowym na polskim rynku sprzętem badawczym, między innymi do kalibracji i wzorcowania przyrządów mierzących wszystkie rodzaje promieniowania. Prowadzi ciągły monitoring skażeń promieniotwórczych przyziemnej warstwy powietrza atmosferycznego w ramach ogólnopolskiej sieci wczesnego wykrywania awarii obiektów jądrowych, nadzorowanej przez Państwową Agencję Atomistyki. Nowoczesna aparatura może być też wykorzystywana przy okazji badań wykonywanych w trakcie wydobywania gazu z łupków oraz w wielu innych obszarach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.