GIG: Konferencja „Górnicze Zagrożenia Naturalne 2010”

W dniach 2-5 listopada 2010 r. w Targanicach odbyła się XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Górnicze Zagrożenia Naturalne 2010” pod nazwą „Bezpieczne stanowisko pracy w górnictwie podziemnym węgla kamiennego i rud miedzi”. W jej trakcie poruszano zagadnienia związane z zagrożeniem tąpaniami, w tym propozycje zmian w metodzie kompleksowej oceny stanu tego zagrożenia, zagrożeniem metanowym, wyrzutami gazów i skał oraz zagrożeniami pożarowymi i klimatycznymi.


W konferencji wzięło udział 191 uczestników, także z Republiki Czeskiej i Ukrainy oraz przedstawiono 48 referatów. W oparciu o treści referatów oraz przebieg dyskusji sformułowano najważniejsze wnioski:


– opracowana aktualizacja metody kompleksowej oceny stanu zagrożenia tąpaniami daje nadzieję na istotny postęp w prowadzeniu bardziej wiarygodnej prognozy stanu tego zagrożenia. Nowe propozycje wymagają szerokiego testowania w warunkach przemysłowych;
– dla wypracowania bardziej użytecznych rozwiązań konieczne jest szersze, niż dotychczas, prowadzenie weryfikacji wyników prognoz stanu zagrożenia tąpaniami metodami analitycznymi oraz stworzenie mechanizmów wymuszających taką weryfikację;
– występująca w ostatnich latach tendencja w modernizacji sieci sejsmologicznych, zmierzająca do rozbudowy o stanowiska powierzchniowe, powinna być kontynuowana w celu stworzenia szerszej możliwości przestrzennego lokalizowania ognisk wstrząsów;
– spośród zagrożeń związanych z atmosferą kopalnianą zagrożenie metanowe jest zagrożeniem wiodącym i najtrudniejszym do opanowania.

 

W związku z tym wymaga ono podniesienia efektywności istniejących metod i sposobów jego zwalczania oraz poszukiwania nowych, zwłaszcza w sytuacjach jego współwystępowania z innymi zagrożeniami naturalnymi.


Uczestnicy konferencji widzą też szansę na wykorzystanie pomiaru prędkości drgań górotworu (PPV), w szczególności w ścianach o wysokim zagrożeniu metanowym, do wczesnego określania potencjalnego zagrożenia wypływem metanu po wstrząsie sejsmicznym. Konferencja stanowiła doskonałe forum dla wymiany doświadczeń w obszarze bezpieczeństwa pracy w górnictwie.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.