GIG: kompedium na temat tąpań

Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka dr hab. Mirosławy Bukowskiej, prof. GIG, pt. "Skłonność górotworu do tąpań - geologiczne i geomechaniczne metody badań". Jest to bogate kompendium wiedzy na temat aktualnych metod oceny skłonności górotworu do tąpań.

Skłonność górotworu do tąpań wynika z jego naturalnych właściwości i jest jednym z wielu czynników, które wpływają na zagrożenie tąpaniami. Tąpnięcie, traktowane jako zjawisko geodynamiczne, jest zaliczane do grupy zagrożeń naturalnych, towarzyszących eksploatacji górniczej. Problematyka naukowa i badawcza dotycząca zjawiska tąpnięcia jest niezwykle istotna. Prognozowanie skłonności górotworu do tąpań pozwala bowiem na właściwy dobór środków i metod profilaktycznych, a tym samym wpływa na poprawę bezpieczeństwa robót górniczych.

W książce szeroko opisane są geologiczne i geomechaniczne metody oceny skłonności do tąpań, opis zjawiska geomechanicznego, jakim jest tąpnięcie, oraz stan prawny w tym zakresie aż do dnia dzisiejszego. Autorka przedstawiła również statystykę tąpnięć zaistniałych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym od 1949 r. na tle budowy geologicznej i głębokości eksploatacji. Nie pominięto tematyki modyfikacji właściwości górotworu w aspekcie minimalizacji jego naturalnej skłonności do tąpań. Monografia skierowana jest do pracowników wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych, zajmujących się problematyką dotyczącą zagrożeń naturalnych w górnictwie podziemnym, oraz do kadry inżynieryjnej zakładów wydobywczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.