Giełdy kończą tydzień na minusach

Piątkowa, 15 marca, sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a S&P 500 zanotował drugi spadkowy tydzień z rzędu. Na wartości traciły akcje spółek technologicznych, a inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenie Fed.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,49 proc. i wyniósł 38.714,77 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,65 proc. i wyniósł 5.117,09 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,96 proc. i zamknął sesję na poziomie 15973,17 pkt.

Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 zyskał 0,34 proc. i wyniósł 2.038,37 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX wzrósł o 0,07 proc., do 14,41 pkt.

S&P 500 stracił w tym tygodniu 0,13 proc., Dow spadł o 0,02 proc., a Nasdaq spadł o 0,7 proc.

Na koniec piątkowej sesji spółki technologiczne spadły. Amazon i Microsoft straciły ponad 2 proc., Apple i Alphabet, właściciel Google, również poszły w dół.

Gigant chipowy Nvidia mocno spadał w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy martwią się o wycenę akcji i zyski księgowe koncernu.

Inwestorzy pozostają bardzo czujni po serii danych z początku tygodnia. Lutowy indeks cen producentów, miernik inflacji hurtowej, wzrósł bardziej niż oczekiwali ekonomiści.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.

Zetki nie czekają na lepsze czasy. Chcą zawalczyć o wyższe zarobki

Niemal co druga osoba z pokolenia Z dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, ale młodzi z dużym realizmem patrzą w przyszłość. Tylko 15 proc. spodziewa się, że w kolejnym roku ich pozycja zawodowa się poprawi. Nie oznacza to jednak braku ambicji. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że więcej niż co trzeci młody Polak planuje zmianę pracy, a niemal siedmiu na dziesięciu chce zawalczyć o wyższe zarobki. 

Mniej nowych firm, stabilna liczba upadłości. Co mówią dane GUS za II kwartał 2026 r.?

W drugim kwartale 2026 roku Polacy zarejestrowali 80 566 nowych przedsiębiorstw – to o 9,2% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sądy ogłosiły 94 upadłości firm, czyli o cztery więcej niż w analogicznym okresie 2025 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.