Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.26 USD (0.00%)

Srebro

85.04 USD (-0.39%)

Ropa naftowa

100.51 USD (+3.75%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.26 USD (0.00%)

Srebro

85.04 USD (-0.39%)

Ropa naftowa

100.51 USD (+3.75%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Geolodzy protestowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

fot: ARC

Zdaniem geologów ustawa o PAG jest szkodliwa dla interesów państwa, korupcjogenna i forsowana w imię prywatnych celów wiceministra Jędryska

fot: ARC

Surowcowe bezpieczeństwo państwa jest zagrożone jak nigdy dotąd – alarmują geolodzy i protestują. Nie dla PAG – Prywatnej Agencji Geologicznej głównego geologa kraju! Stop niszczeniu polskiej geologii! Pod takimi hasłami w ostatni czwartek, 4 kwietnia, demonstrowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB).

Jak poinformował portal netTG.pl zastępca dyrektora PIG-PIB i dyrektor ds. geoinformacji dr Tomasz Nałęcz, geolodzy protestowali przeciwko przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej (PAG) i skierowaniu jej do Sejmu. Sprzeciwili się także projektowi Polityki Surowcowej Państwa. Oba dokumenty są firmowane przez wiceministra środowiska i głównego geologa kraju Mariusza Oriona Jędryska.

Zdaniem geologów ustawa o PAG jest szkodliwa dla interesów państwa, korupcjogenna i forsowana w imię prywatnych celów wiceministra Jędryska. Generuje też niczym nieuzasadnione, ponad pięciokrotnie wyższe koszty budżetu związane z geologią. Przeciwnicy ustawy podkreślają, że wprowadzenie jej w życie sparaliżuje działalność Państwowej Służby Geologicznej i Państwowego Instytutu Geologicznego, co doprowadzi do poważnego naruszenia bezpieczeństwa surowcowego państwa. Sam instytut natomiast zostanie zmarginalizowany i faktycznie przestanie istnieć jako jednostka naukowa.

 Według protestujących Jędrysek przepychając projekt nowej regulacji o PAG tworzy „pod siebie” nową synekurę na wzór PRL-owskiego Centralnego Urzędu Geologii. Mają świadczyć o tym m.in. zakres uprawnień przyszłego prezesa PAG, kryteria jego wyboru oraz niemal brak możliwości odwołania go ze stanowiska. Geolodzy zarzucają też Jędryskowi próbę dezintegracji polskiej geologii poprzez rozdzielanie podmiotów wykonujących zadania państwa z dziedziny geologii i hydorgeologii, przede wszystkim jednak uleganie wpływom lobbystów podczas tworzenia projektu ustawy.

Demonstrujący nie pozostawili też suchej nitki na projekcie Polityki Surowcowej Państwa tworzonej od ponad trzech lat przez wiceministra Jędryska. Określają ją jako skandalicznie niemerytoryczną, a wręcz amatorską, co ich zdaniem świadczy o skrajnej niekompetencji głównego geologa kraju. O jego wizji wielkich bogactw złóż podmorskich na Oceanie Atlantyckim, do których - jak twierdzi -uzyskaliśmy dostęp, nawet nie chcą wspominać.

Podstawowe zarzuty geologów do projektu Polityki Surowcowej Państwa to:

- brak konkretów, w tym choćby zarysu podstawowych programów wykonawczych;

- brak właściwego zdiagnozowania najważniejszych problemów surowcowych (surowce energetyczne, niekonwencjonalne, nowe technologie takie jak odmetanowienie czy zgazowywanie pokładów węgla);

- podniesienie do rangi filarów polityki surowcowej zagadnień marginalnych takich jak rekultywacja oraz niewystarczająco rozpoznanych naukowo i niepewnych ekonomicznie takich jak górnictwo podmorskie;

- unikanie wykonania strategicznej oceny na środowisko (wbrew stanowisku GDOŚ) które może doprowadzić do poważnego konfliktu z organami UE, na którym Polska po raz kolejny straci wizerunkowo.

Według protestujących, prace nad projektami były wyjątkowo nietransparentne. Odbywały się w sprzeczności z Regulaminem Prac Rady Ministrów, Ustawą o związkach zawodowych i Radzie Dialogu Społecznego. Jako dowód związkowcy wskazują fakt, że do Rady Dialogu Społecznego trafiła inna wersja projektu Polityki Surowcowej Państwa niż ta, która była przedmiotem prac Stałego Komitetu Rady Ministrów, a minister Jędrysek nawet swoim kolegom z rządu przedstawiał nieaktualne dokumenty (jak opinie GDOŚ dotyczące konieczności wykonania oceny oddziaływania na środowisko) choć miał już do dyspozycji nowe, jednak nieodpowiadające jego oczekiwaniom.

Geologów i związkowców z PIG-PIB wspierają środowiska akademickie, PAN, Forum Związków Zawodowych, Rada Krajowa Sekcji Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ Solidarność, Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, Sekcja Krajowej Geologiczno-Wiertniczej NSZZ Solidarność, Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność, Sekcja Krajowa Materiałów Budowalnych NSZZ Solidarność, Sekcja Służb Publicznych NSZZ Solidarność.

Związkowcy nie odpuszczają i zapowiadają już kolejną manifestację przeciwko szkodliwym ich zdaniem, działaniom wiceministra Jędryska. Tym razem zamierzają protestować przed Sejmem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.