Gdzie w Dzień Dziecka? A może do kopalni...

fot: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia soli w Bochni ze względów bezpieczeństwa nie pozwala najmłodszym dzieciom skorzystać z części atrakcji

fot: Tomasz Rzeczycki

Czy przypadający 1 czerwca Dzień Dziecka to odpowiednia okazja, by najmłodszym nieczynną kopalnię? Okazuje się, że nie koniecznie. Tylko część turystycznych kopalń zaplanowało na ten czas specjalny program dla dzieci. W niektórych przypadkach wejście do kopalni lub skorzystanie z części atrakcji jest w przypadku młodszych dzieci w ogóle niemożliwe.

Ofertę dla grup szkolnych na 1 czerwca przygotowała Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Zapisy trwały do ostatniego poniedziałku maja. Dla klas czwartych i piątych zaproponowano wykopaliska archeologiczne, a bez ograniczeń wiekowych – zwiedzanie tunelu podziemnego z wykonaniem górniczych prac. Kolejną możliwością będzie spotkanie z górnikami i zwiedzanie wystawy fotografii przedwojennego górnictwa wałbrzyskiego.

Zabrzańska Sztolnia Luiza z myślą o dzieciach zaplanowała imprezę na sobotę 4 czerwca. Tego dnia przewidziana jest wspólna zabawa w położonym obok sztolni Parku 12C a także zwiedzanie Podziemnego Królestwa Craftomani.

Również kilka dni po dziecięcym święcie okolicznościową ofertę przygotowało Muzeum Częstochowskie. Jednym z jego obiektów jest podziemna trasa turystyczna, ukazująca eksponaty pozostałe po kopalni rud żelaza Szczekaczka. W sobotę i niedzielę 4 i 5 czerwca osoby niepełnoletnie będą mogły ją zwiedzić, płacąc za bilet 1 zł. Dotyczy to także pozostałych wystaw częstochowskiego muzeum.

Tańsze niż zazwyczaj zwiedzanie niektórym wycieczkom szkolnym liczącym ponad 19 osób zapewnia też Kopalnia Podgórze w Kowarach. Nie jest to jednak propozycja ograniczona wyłącznie do dnia dziecka, gdyż obowiązuje od 5 maja do 24 czerwca 2022 r. W tym okresie bilet grupowy dla wycieczek z terenu powiatu karkonoskiego kosztuje 11 zł od osoby, podczas gdy standardowo - 22 zł.

Nie ma szans na to, aby dawną kopalnię cyny w Krobicy koło Świeradowa-Zdroju obejrzały przedszkolaki. W regulaminie zapisano, że z uwagi na charakter obiektu, sztolni nie mogą zwiedzać osoby, które nie ukończyły 6 roku życia. W razie wątpliwości to opiekun ma wykazać, że dziecko jest w odpowiednim wieku, pokazując kasjerowi dokument tożsamości dziecka ze zdjęciem.

Natomiast w kopalni soli w Bochni pewne ograniczenie dotyczy dzieci do lat trzech. Nie mogą one korzystać z podziemnej przeprawy łodzią w komorze nr 81. Tak stanowi regulamin, obowiązujący od 28 marca 2022 r.

Ani dzieci, ani dorośli nie obejrzą w dzień dziecka kopalni ćwiczebnej przy Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Od 9 maja 2022 r. muzeum informuje na swej stronie internetowej o tym, że kopalnia będzie zamknięta do odwołania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.