Górnictwo: W Polsce złoża węgla kamiennego znajdują się w trzech zagłębiach, eksploatacja prowadzona jest w dwóch z nich

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W przypadku państwowych spółek węglowych wydobywających węgiel energetyczny i objętych zapisami umowy społecznej trudno mówić o normalnych mechanizmach rynkowych

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W Polsce złoża węgla kamiennego występują w trzech zagłębiach, czyli Górnośląskim Zagłębiu Węglowym (GZW), Lubelskim Zagłębiu Węglowym (LZW) i Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym (DZW). Obecnie eksploatacja jest prowadzona w dwóch pierwszych. Na terenie DZW jest ona zaniechana od ok. dwóch dekad. Dane na temat zasobów węgla kamiennego według stanu na 31 grudnia 2023 r. znalazły się w najnowszym „Bilansie zasobów złóż kopalin w Polsce”, który został przygotowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Publikacja została zaprezentowana pod koniec czerwca.

GZW jest głównym zagłębiem Polski. Za wyjątkiem jednej - czyli znajdującej się na Lubelszczyźnie, Bogdanki - zlokalizowane są tu obecnie wszystkie czynne kopalnie. Całkowity obszar GZW w granicach Polski szacowany jest na około 5 600 km kw, z czego łączna powierzchnia złóż udokumentowanych wynosi ponad 3 049 km kw. Jak podaje PIG-PIB, obecnie 80,06 proc. udokumentowanych zasobów bilansowych polskich węgli kamiennych występuje właśnie tu. W przypadku LZW ok.  4730 km kw. przyjmuje się jako obszar o zdefiniowanych perspektywach złożowych, natomiast obszar około 1214 km kw. zajmują udokumentowane złoża.

Wspomniana już Bogdanka eksploatuje obecnie trzy złoża: Bogdankę, Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-3 oraz Ostrów. Wydobycie z ostatniego z nich rozpoczęto w grudniu 2021 r. Te trzy złoża mają łączną powierzchnię wynoszącą około 170 km kw., co stanowi 14 proc. obszaru całego zagłębia. W Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym eksploatację węgla kamiennego zakończono w 2000 r., kiedy zaniechano wydobycia ze złoża Nowa Ruda (pole Słupiec). Powodem zaniechania eksploatacji złóż z tego zagłębia były trudne warunki geologiczno-górnicze, powodujące nierentowność wydobycia.

W sumie udokumentowane zasoby bilansowe złóż węgla kamiennego wg stanu na 31 grudnia ub.r. wyniosły 64 596,29 mln t. Prawie ¾ z zasobów (70,97 proc.) to węgle energetyczne, ponad ¼ (27,83 proc.) to węgle koksujące, a inne typy węgli stanowią 1,2 proc. wszystkich zasobów węgla. Zasoby złóż zagospodarowanych stanowią obecnie 43.93 proc. zasobów bilansowych i wynoszą 28 376, 22 mln t. W 2023 r. udokumentowano jedno nowe złoże węgla kamiennego na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Było to złoże Jas-Mos 2. Powstało ono w wyniku podziału złoża Jas-Mos 1.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.

Aż 20 mln zł kary za sprzedaż luksusowych samochodów do Rosji

Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach nałożył na firmę z woj. śląskiego 20 mln zł kary za sprzedaż luksusowych aut odbiorcom w Rosji. Przedsiębiorca łamał zakaz handlu nałożony rozporządzeniem Rady UE. Wartość rynkowa pojazdów to ponad 19 mln euro.