Gdzie PGNiG szuka dla nas gazu?

fot: Maciej Dorosiński

- Rząd zdecydował, że miastem, które przedstawimy, jako polską kandydaturę do organizacji tej prestiżowej międzynarodowej konferencji będą Katowice - oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński

fot: Maciej Dorosiński

Przed tygodniem spółka PGNiG Upstream Norway, należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, uzyskała zgodę administracyjną na zakup kolejnych udziałów w koncesjach na Morzu Północnym. Według szacunków, dzięki wszystkim obecnie posiadanym aktywom, bez uwzględnienia kolejnych planowanych akwizycji, przedsiębiorstwo będzie mogło za cztery lata wydobywać ok. 1 mld, a w 2026 r. – już 2 mld m sześc. gazu rocznie, czyli cztery razy więcej niż obecnie.

– Spółka ma udziały w 29 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych, w przypadku czterech z nich pełni ona rolę operatora koncesji. To wynikająca z posiadanej większości udziałów funkcja lidera na złożu – wiąże się z odpowiedzialnością za prowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych. W innych przypadkach jesteśmy partnerem na koncesjach i współpracujemy z największymi firmami naftowymi na świecie – wyjaśniło Trybunie Górniczej biuro prasowe PGNiG.

Szukanie złóż
W tej chwili wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej trwa na pięciu złożach z udziałem PGNiG. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych. Roczne wydobycie węglowodorów ze wszystkich tych złóż wynosiło w ciągu ostatnich trzech lat ok. 6,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej średniorocznie, z czego produkcja gazu to ok. 0,5 mld m sześc. rocznie.

– Zakup złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej PGNiG. Chcemy, aby jak największa część gazu, który popłynie z Norwegii do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, pochodziła z naszego własnego wydobycia. To element naszej strategii dywersyfikacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ten sposób budujemy również pozycję polskich spółek na rynkach zagranicznych – oświadczył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Przypomnijmy, że udział gazu z Rosji w całości importu PGNiG w 2019 r. spadł do 60,2 proc. z niemal 67 proc. w 2018 r.

Nie tylko Norwegia
Poza Polską i Norwegią Grupa Kapitałowa PGNiG prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą także w Pakistanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Obecnie PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rizq i Rehman. Prace prowadzone są wspólnie z firmą Pakistan Petroleum Ltd. (PPL). PGNiG ma 70 proc. udziałów, PPL – 30 proc. Gaz z obu złóż kierowany jest do kopalni na złożu Rehman. Uruchomiona w 2015 r., była pierwszą kopalnią gazu ziemnego PGNiG działającą poza granicami Polski. Wydobywany gaz sprzedawany jest na rynku lokalnym. W 2018 r. PGNiG wygrało przetarg na koncesję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a konkretnie w emiracie Ras Al-Chajma. Pod koniec 2019 r. rozpoczęła się tam pierwsza faza prac poszukiwawczych. W pierwszym etapie wykonane zostaną badania geofizyczne przy pomocy techniki trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Za działalność PGNiG na terenie emiratu odpowiada specjalnie w tym celu utworzony oddział z siedzibą w Ras Al-Chajma. Na podstawie badań sejsmicznych do końca tego roku podjęta zostanie decyzja o pierwszym wierceniu otworu poszukiwawczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.