Gdzie na weekend? Kopalnia Ćwiczebna zaprasza turystów w każdym wieku

1714475090 sztygarkakopalnia

fot: Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Budowę Kopalni Ćwiczebnej przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej rozpoczęto w 1927 roku

fot: Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Kopalnia Ćwiczebna przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej to pierwszy w Polsce obiekt, zbudowany przed drugą wojną światową, specjalnie dla uczniów szkoły górniczej. Dzisiaj można ją zwiedzać, jest udostępniona dla turystów jako podziemna trasa turystyczna. Można oglądać tu wyrobiska i pokłady węgla.

Kopalnia Ćwiczebna przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” to atrakcja turystyczna z ciekawą trasą multimedialną.

Budowa Kopalni Ćwiczebnej przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej rozpoczęła się w 1927 roku. Kopalnia miała zapoznawać uczniów z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, umożliwiać przeprowadzanie zdjęć geologicznych, dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji i miernictwa podziemnego. Przyszli górnicy drążyli także wyrobiska (ich sumaryczna długość wyniosła około 850 m). Co ciekawe, zajęcia dla uczniów szkół górniczych były realizowane tutaj aż do 1994 r. A od 2010 r. kopalnię można zwiedzać.

Składająca się z 3 poziomów kopalnia została udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna.

- Poziom 2 znajduje się na głębokości 12,5 metra, 3 na głebokości 25 metrów. Kopalnia dwa razy była zalana, pod koniec lat 90. i w latach 2000. Kopalnia przeszła wtedy m.in. modernizację odwodnienia i elektryki - mówi Sebastian Kosakowski, zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka” oraz kierownik działu przyrody i techniki. - Zapraszamy do zwiedzania, to jest naprawdę ciekawy obiekt.

Na poziomie 2 jest fragment pokładu węgla, turyści mogą zobaczyć węgiel w ścianie.

Kopalnia Ćwiczebna prezentuje, w jaki sposób szkolono w ramach praktyk uczniowskich średnią kadrę górniczą. W wyrobiskach zaprezentowane są maszyny i urządzenia służące do urobku i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki, wozy kopalniane.

Kopalnię można zwiedzać cały czas, nie tylko w majowy długi weekend. 1 i 3 maja kopalnia jest nieczynna, w czwartek – 2 maja jest czynna od godz. 12 do 18 (ostatni zjazd o godz. 17), w sobotę - 4 maja jest czynna od 9 do 15 (ostatni zjazd o godz. 14), a w niedzielę – 5 maja od godz. 12 do 16 (ostatni zjazd o godz. 15).

Bilet wstępu do dąbrowskiej kopalni kosztuje 25 zł, ulgowy – 15 zł.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.