Gdynia: specjalna barka w porcie zatankuje statki z napędem LNG

1508501456 gdynia port tadeusz urbaniak port gdynia pl

fot: port.gdynia.pl Tadeusz Urbaniak

Dobre wyniki przeładunkowe Portu Gdynia świadczą przede wszystkim o dobrym stanie polskiej gospodarki - ocenia zarząd gdyńskiego portu

fot: port.gdynia.pl Tadeusz Urbaniak

Port w Gdyni będzie pierwszym polskim portem, w którym będzie można tankować statki napędzane LNG. We wtorek spółki PGNiG i zarząd Portu Gdynia podpisały porozumienie o budowie specjalnej barki do bunkrowania statków gazem skroplonym.

PGNiG Obrót Detaliczny i Gas Trading i Port morski Gdynia podpisały w Warszawie porozumienie o wykorzystaniu gazu skroplonego LNG. Projekt - o wartości maksymalnie 60 mln zł ma być gotowy za ok. 3 lata. Prezes portu w Gdyni Adam Meller powiedział:
- Dziś Gdynia przeciera szlaki, ale w ślad za nami pójdą i inni.

Prace nad bunkrowaniem ship-to-ship
Podpisane porozumienie zobowiązuje firmy do wspólnych prac nad technologiczną instrukcją bunkrowania statków, moblilnym punktem bunkrowania LNG w gdyńskim porcie, możliwością bunkrowania z morza metodą ship-to-ship.

Na świecie już obecnie pływa ponad 120 pełnomorskich statków napędzanych gazem skroplonym, ponad sto dwadzieścia jest w budowie. Ten rodzaj paliwa jest coraz bardziej popularny, bo LNG - ze względu na swoje właściwości jest jednym z najczystszych paliw.
- Emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest zdecydowanie niższa, a w przypadku wycieku nie istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wód - podkreślił we wtorek prezes Gas Trading Tymoteusz Pruchnik.

Infrastruktura musi powstać do końca 2025 r.
Zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, najpóźniej do końca 2025 r., w portach morskich ma powstać taka ilość punktów bunkrowania LNG, która umożliwi poruszanie jednostek - zarówno środlądowych jak i statków morskich - po całej sieci TEN-T. W Polsce mają to być porty w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu.

Unijna dyrektywa siarkowa nakłada na armatorów, których jednostki pływają m.in. po Bałtyku i Morzu Północnym, obowiązek wykorzystywania paliw o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1 proc. Do tego, od stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać ograniczenie emisji tlenków azotu (NOx) o 75 proc. m.in. na Morzu Bałtyckim. Do 2050 r. KE chce całkowicie wyeliminować emisje pochodzące z transportu morskiego.

LNG - jedno z najczystszych paliw na świecie
Prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha zwrócił uwagę na coraz większe zainteresowanie bunkrowaniem LNG w obszarze Bałtyku.
- Popularyzacja gazu ziemnego przyniesie pozytywny efekt ekologiczny, ponieważ jest to jedno z najczystszych paliw na świecie - ocenił.

Prezes portu Adam Meller mówił, że choć dyrektywa o paliwach alternatywnych wejdzie w życie dopiero w 2025 r., port już teraz zdecydował się na uruchomienie programu budowy specjalnej barki do bunkrowania. Będzie to jednostka o długości 65 m, szerokości 18 metrów o zanurzeniu od 180 do 300 cm. Pojemność jej zbiorników - od 150 do 1760 m sześc LNG.

Prezes gdyńskiego portu dodał, że spółka jest gotowa na każdą implementację, która ma na celu wdrażanie nowych, innowacyjnych i ekologicznych technologii, dzięki którym będzie można spełniać wymagania armatorów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.