Gazprom zapowiada redukcję programu inwestycyjnego

Gazprom PAP

fot: PAP

Moskwa chce, aby EuRoPol Gaz nie musiał zatwierdzać swych taryf przesyłowych u prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ten sposób zarząd EuRoPol Gazu mógłby ustalać wysokość taryf niezależnie od polskiego prawa

fot: PAP

Rosyjski koncern Gazprom zapowiedział w czwartek zredukowanie w tym roku o 30 procent swego programu inwestycyjnego z uwagi na kłopoty finansowe.

Wiceprezes Gazpromu ds. finansowych Andriej Krugłow powiedział na konferencji prasowej, że \"bieżąca trudna sytuacja zmusza do zmiany planów\". Dodał, że Rada Dyrektorów rozważy nowy budżet we wrześniu. Wcześniej Rada zaaprobowała program inwestycyjny na 2009 roku w wysokości 920 mld rubli (29,4 mld dolarów).

W środę wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew zapowiedział spadek w tym roku sprzedaży gazu o około 40 procent z powodu niższego popytu w Europie i spadku cen. Podkreślił, że mimo gorszej koniunktury rynkowej Gazprom nie zamierza rewidować swojej polityki cenowej.

Gazprom jest największym rosyjskim przedsiębiorstwem i największym światowym producentem gazu. W 2008 roku koncern wyeksportował do krajów Europy Zachodniej i Środkowej 158,8 mld metrów sześciennych gazu. Jego wpływy z tego tytułu wyniosły 64 mld dolarów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W przyszłym tygodniu ceny paliw spadną, o ile rząd przedłuży pakiet CPN

Jeśli pakiet CPN zostanie przedłużony na dotychczasowych zasadach, to ceny benzyny mogą spaść o ok.10-15 gr/l a oleju napędowego o 25 gr/l - przekazało w piątek biuro Reflex. W przeciwnym wypadku ceny paliw wzrosną.

Coraz mniej rent wypadkowych. I to o niemal jedną trzecią w ciągu dekady!

Liczba osób pobierających renty wypadkowe systematycznie maleje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ponad 57 tys. świadczeniobiorców. Dane ZUS pokazują, że trend jest trwały i obejmuje wszystkie główne grupy rent wypadkowych.

Transformacja energetyczna Polski: Co czeka węgiel? Kluczowa konferencja już w październiku

W październiku w Zakopanem, pod auspicjami Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, spotkają się eksperci z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych naszego kraju. W centrum uwagi pojawią się zagadnienia związane m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, rynkiem surowcowym i dekarbonizacją.

Grzegorz Wacławek o przyszłości PGG: Nie możemy zaklinać rzeczywistości

Czy mamy zamykać? Czy mamy rozwijać? Czy mamy coś zmieniać? To dylematy, przed którym stoi Polska Grupa Górnicza, ale i górnictwo w całej Europie – mówił podczas konferencji „Trójkąt Transformacji” Grzegorz Wacławek, wiceprezes PGG ds. restrukturyzacji. - Restrukturyzacja i moje zadanie tak naprawdę polega na tym, bym odpowiedzialnie przygotował spółkę do zmiany. Do tego, by się dostosowała do tych zmian gospodarczych, które czekają region - dodał wiceprezes.