Gazprom: KE zadowolona z rosyjsko-polskiej umowy gazowej

Gazprom kurki RIA Novosti

fot: RIA Novosti

Prezydent Rosji nakazał Gazpromowi odcięcie dostaw gazu dla Białorusi

fot: RIA Novosti

Służba prasowa Gazpromu poinformowała, że komisarz ds. energii Gunther Oettinger w imieniu Komisji Europejskiej (KE) we wtorek wyraził zadowolenie z przebiegu i wyników rosyjsko-polskich rozmów o współpracy w sferze gazowej.

Przekazała ona, że unijny komisarz uczynił to w Moskwie, w rozmowie z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Według służby prasowej rosyjskiego koncernu Oettinger i Miller "uzgodnili utworzenie wspólnej grupy roboczej, która będzie regularnie omawiała problemy związane ze stosowaniem Trzeciego Pakietu Energetycznego, a także wpływem tej inicjatywy prawnej na realizację wieloletnich kontraktów Gazpromu".

Strony przedyskutowały też perspektywy rosyjsko-unijnego współdziałania w sferze gazowej. Opowiedziały się za przeprowadzeniem w I kwartale 2011 roku prezentacji, poświęconej potencjalnym możliwościom rozwoju współpracy między Gazpromem a Unią Europejską.

Z kolei agencja RIA-Nowosti podała, że wcześniej Komisja Europejska zaprzeczyła, jakoby władze Unii Europejskiej zamierzały złożyć w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości skargę na Polskę za zawarcie porozumienia gazowego z Rosją, które rzekomo jest niezgodne z prawem UE. Informacje takie przekazywały niektóre rosyjskie media.

Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak i Igor Sieczin, podpisali w piątek umowę międzyrządową w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Polski o około 2 mld metrów sześciennych rocznie.

Na początku roku, gdy porozumienie było już wynegocjowane, uwagi do niego zgłosiła KE. Dotyczyły one operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, którym gaz z Rosji przez Polskę płynie do Niemiec. Prawo UE wymaga, by operatorzy gazociągów tranzytowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

Operatorem jamalskiej magistrali był dotychczas należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz. W związku z wątpliwościami Komisji Europejskiej Polska w maju wstrzymała podpisanie umowy.

W październiku PGNiG, Gazprom i EuRoPol Gaz uzgodniły w Moskwie, że zarządzanie polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego przejmie polski Gaz-System. W negocjacjach w tej sprawie uczestniczył też przedstawiciel KE - szef jej dyrekcji generalnej ds. energii Philip Lowe.

Cytowany przez dziennik "Kommiersant" wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew oświadczył, że "Polska stała się poligonem eksperymentalnym dla stosowania Trzeciego Pakietu Energetycznego". - W nowych protokołach opisano mechanizm teoretycznego wykorzystania wolnych mocy gazociągu Jamał-Europa - wyjaśnił.

Miedwiediew podkreślił, że uczyniono to, choć magistrala ta będzie całkowicie zapełniona do 2035 roku za sprawą kontraktów Gazpromu. - Jeśli jednak zdarzy się, że będą wolne moce, to operator gazociągu - Gaz-System będzie mógł włączyć innych dostawców - zaznaczył.

Wiceszef Gazpromu oznajmił, że "to precedensowe doświadczenie będzie wykorzystywane przy innych kontraktach". "Kommiersant" przypomina, że Gazprom czeka dostosowanie do prawa Unii Europejskiej zasad eksploatacji magistrali morskich - Nord Stream (Gazociągu Północnego) i South Stream (Gazociągu Południowego).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.