Gazownictwo: kampania edukacyjna o błękitnym paliwie

fot: ARC

Inwestycja zwiększy możliwości importu gazu z kierunku niemieckiego

fot: ARC

Polska Spółka Gazownictwa i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczynają kampanię informującą o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach, związanych z użyciem gazu ziemnego. Minister środowiska podkreśla, że walka ze smogiem podniesie popyt na gaz.

PSG z grupy PGNiG to największy dystrybutor gazu w Polsce, z rocznym wolumenem dystrybucji sięgającym 11 mld m sześc. i niemal 7 mln klientów. Jak podkreśla spółka, głównym celem kampanii pod hasłem "Gaz Ziemny - Pewnie i bezpiecznie" jest rozpowszechnianie wiedzy na temat gazu ziemnego oraz uświadamianie, jak odpowiedzialnie korzystać z urządzeń domowych zasilanych tym paliwem, a także jakie są potencjalne zagrożenia, spowodowane niewłaściwym użyciem urządzeń domowych czy nielegalnym poborem gazu.

www.gazpewnieibezpiecznie.pl
Ruszyła strona internetowa www.gazpewnieibezpiecznie.pl, zawierająca mi.in. viedeoblog z rozmowami z ekspertami i gośćmi, ciekawostki, informacje obalające popularne mity narosłe wokół gazu, gry interaktywne, scenariusze lekcji, animacje dla dzieci z udziałem maskotki kampanii, którą jest pies Rurek. Od środy kilka kanałów TVP zaczyna też emisję spotów. Do końca grudnia PSG i Fundacja planują zajęcia edukacyjne w przedszkolach w kilkunastu miejscach w kraju, planowane są też lekcje z udziałem pracowników spółki w szkołach, połączone z ciekawymi demonstracjami. Honorowy patronat nad kampanią objęły ministerstwa środowiska, energii i edukacji.

Gaz optymalną alternatywą w programie Czyste Powietrze
Podczas oficjalnego rozpoczęcia kampanii w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił, że promocja gazu ziemnego jako czystego, ekologicznego paliwa jest niezwykle istotna z punktu widzenia rządowego programu Czyste Powietrze. Minister przypomniał, że istotą tego programu jest wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w wymianie źródeł ogrzewania, z węglowych starych "kopciuchów" na czyste źródła.

- Najczęściej wskazywaną alternatywą jest gaz, ale często słyszę, że w danym miejscu nie ma sieci - mówił Kowalczyk. Jego zdaniem, w ciągu 10 lat, na które rozpisany jest program Czyste Powietrze wszyscy zainteresowani powinni dostać komplementarną ofertę ministra środowiska i spółek gazowniczych.

Niewiedza, brak wyobraźni, nieodpowiedzialność mogą zagrażać zdrowiu lub życiu
Minister Krzysztof Tchórzewski w specjalnym liście podziękował PSG za działania, dodając, że "gazownictwo staje się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski", a zużycie i znaczenie gazu nieustannie wzrasta. Podkreślił, że PSG nie tylko likwiduje "białe plamy" na gazowej mapie Polski, ale włącza się również działania, podnoszące świadomość społeczną na temat ekologii i bezpieczeństwa wykorzystywania gazu.

Wszyscy, którzy korzystają bądź będą korzystać z gazu, w tym także najmłodsi, powinni widzieć, że to bezpieczne źródło energii - napisał Tchórzewski, dodając, że "niestety brak wyobraźni, nieodpowiedzialność czy łamanie prawa mogą stanowić zagrożenie dla zdrowa a nawet życia".

Wskaźnik 60 proc. ugazowienia - niewiele jak na Europę
Prezes PSG Marian Żołyniak podkreślał, że spółka obejmuje swoim zasięgiem ok. 60 proc. kraju, ale na tle Europy to niewiele i potrzebny będzie wielki, kilkuletni wysiłek, żeby ten wskaźnik podnieść. Zastrzegł jednocześnie, że równolegle z budową sieci PSG będzie prowadzić na niektórych obszarach gazyfikację wyspową, tworząc lokalne sieci, oparte o dostawy LNG. W pierwszej kolejności w północno-wschodniej Polsce, gdzie sieci gazowych jest najmniej. Źle pod względem dostępności gazu wyglądają też północno-zachodnia część kraju oraz okolice Warszawy i Łodzi.

Prawie 300 tys. nieużywanych przyłączy gazowych
Z kolei na południu i południowym-wschodzie stopień gazyfikacji przekracza 85 proc., ale jednocześnie ponad 20 proc. wszystkich przyłączy jest nieczynnych - właściciele budynków zrezygnowali całkowicie z użycia gazu. Takich nieczynnych przyłączy w skali kraju jest 289 tys. - podkreślił Żołyniak.

Większość wypadków przez butle z gazem
Prezes PGNiG Piotr Woźniak oceniał, że najszybszą i niskonakładową drogą do realizacji wszystkich celów jest uruchomienie tych nieczynnych przyłączy. Oceniał, że rządowy program i kampania powinny poskutkować ich szybkim uruchomieniem. Woźniak podkreślał też, że gaz ziemny może być niebezpieczny, ale cała sieć dystrybucyjna jest pod opieką fachowców, a większość wypadków z udziałem gazu jest spowodowanych przez butle gazowe, z którymi PGNiG nie ma nic wspólnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.