Gazoport: powrót do tradycji gospodarki morskiej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Mamy poważne braki, jeśli chodzi o wpływy budżetowe i tę nowelizację musimy przeprowadzić - tłumaczyła Beata Szydło

fot: Andrzej Bęben/ARC

To inwestycja, która będzie pokazywała, że Polska jest krajem, który stawia na nowoczesną gospodarkę - powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło podczas niedzielnej (30 sierpnia) konferencji na terenie budowy gazoportu w Świnoujściu.

- To inwestycja, która ma otworzyć Polsce szansę na to, by powrócić do dobrych tradycji, kiedy gospodarka morska zajmuje szczególne miejsce w gospodarce narodowej. Ma być otwarciem na świat, zabezpieczeniem naszych obywateli - powiedziała Szydło.

Gazoport to powstający port przeładunkowy i regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jego powstanie umożliwi odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Kandydatka PiS na premiera przekonywała, że zakończenie budowy gazoportu jest kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki.

- To nie tylko sprawienie, że będziemy się czuli bezpieczniejsi, ale będzie pokazywało także, że Polska jest krajem, który stawia na nowoczesną gospodarkę, nowoczesny przemysł i otwiera się na inne kraje, możemy być konkurencyjni.

Jak przypomniała, niedługo minie "prawie dziewięć lat od tego, kiedy została podjęta decyzja o tym, żeby ta strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja powstała. To była decyzja ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ten projekt zgłosił i tę inicjatywę podjął".

- W 2007 r. premier Jarosław Kaczyński podjął decyzję, że będzie to inwestycja strategiczna, zostały przygotowane plany, projekty, harmonogram finansowania, ruszyła realizacja gazoportu. Mija w tej chwili osiem lat i budowa ciągle trwa, jest nieskończona. Kolejne daty, kolejne przesuwane terminy oddania do użytku - mówiła Szydło.

Jak przypomniała, data, która miała być datą oddania gazoportu - czerwiec 2014 r. - została przesunięta na koniec roku, następnie na początek 2015 r.

- Nadal nie wiemy kiedy zostanie oddany. Mogę zapewnić, że my zaczęliśmy realizację tej inwestycji i ją zakończymy. Doprowadzimy do tego, że wszystkie inwestycje, wszystkie budowy, wszystko, co było rozpoczęte, potrzebne obywatelom (...) czego ten rząd nie potrafi zakończyć, zrealizujemy i zakończymy.

Zgodnie z danymi wykonawcy zaawansowanie budowy terminalu LNG przekroczyło 98 proc. Obecnie jednymi z kluczowych obszarów są prace związane z przygotowywaniem do odbiorów i wstępnych rozruchów instalacji.

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. W Europie działa 22 terminali LNG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.