Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 740.44 USD (-0.20%)

Srebro

86.92 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

105.12 USD (+0.78%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.21%)

Miedź

6.46 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 740.44 USD (-0.20%)

Srebro

86.92 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

105.12 USD (+0.78%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.21%)

Miedź

6.46 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Gazociągi: zgoda na budowę fragmentu korytarza Północ-Południe

fot: Maciej Dorosiński

Program Śląsk 2.0 był wyłącznie politycznym spektaklem, który miał pokazać, że rząd Platformy Obywatelskiej dostrzega realne problemy tak specyficznego regionu, jak nasz - podkreśla Jarosław Wieczorek

fot: Maciej Dorosiński

Wojewoda śląski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Tworóg-Tworzeń, który w przyszłości ma stanowić odcinek gazowego korytarza Północ-Południe - poinformował w czwartek, 4 stycznia, operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Gazociąg ma powstać do 2020 r.

Jak podkreślił Gaz-System, wydanie pozwolenia na budowę oznacza, że projekt gazociągu Tworóg-Tworzeń ma już wszystkie decyzje potrzebne do budowy. Aktualnie trwają przetargi na wykonawcę i nadzór inwestorski. Planowane zakończenie budowy przypada na 2020 r. Według operatora systemu gazowego, efektem będzie zwiększenie zdolności przesyłowych, a także uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje w regionie. W skali kraju z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu oraz stopnia dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego.

Rura o długości ponad 55 km i średnicy 1000 mm zostanie położona wzdłuż istniejących gazociągów na terenie siedmiu gmin województwa śląskiego. Od strony zachodniej zostanie połączony z gazociągiem Tworóg - Kędzierzyn-Koźle, a od wschodniej - z gazociągiem Pogórska Wola - Tworzeń.

Jak przypomniał Gaz-System, gazociąg stanowi element gazowego korytarza Północ-Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG na chorwackiej wyspie Krk. Korytarz Południe to europejski projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status taki ma kilka innych inwestycji Gaz-Systemu, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z gazociągu jamalskiego oraz połączenie Polska-Słowacja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.