Gazociągi: Świnoujście-Szczecin z pozwoleniem na użytkowanie

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie gazociągu przesyłowego wysokiego ciśnienia relacji Świnoujście-Szczecin - poinformował inwestor, spółka Gaz-System w środowym komunikacie. Gazociąg połączy powstający terminal LNG z polską siecią przesyłową gazu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-System Małgorzata Polkowska, inwestycja jest gotowa do użycia, jednak gaz popłynie rurociągiem dopiero wówczas, gdy będzie oddany do użytku gazoport w Świnoujściu. Ma być on gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku.

"Gazociąg Świnoujście-Szczecin stanowi jeden z ważniejszych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu. Ukończona inwestycja jest bezpośrednio związana z powstającym terminalem regazyfikacyjnym gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Gazociąg połączy terminal LNG z polską siecią przesyłową gazu w rejonie Goleniowa" - podano w komunikacie.

Gazociąg o długości około 80 km, średnicy 800 mm i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa, przebiega od Świnoujścia przez gminy: Międzyzdroje, Wolin, Stepnica oraz Goleniów.

Koszt budowy gazociągu - podaje Gaz-System - to około 245 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie unijne z programu "European Energy Programme for Recovery" (EEPR). Program ten ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego krajów członkowskich UE poprzez realizację transgranicznych inwestycji infrastrukturalnych mających na celu integrację rynku energii Unii Europejskiej.

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Spółka finansuje m.in. budowę terminala LNG w Świnoujściu. W planie inwestycyjnym na lata 2014-2023 Gaz-System ma budowę w sumie około 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski, a także połączeń z Litwą, Słowacją i Czechami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.