Gazociągi: Strachocina-Pogórska Wola za 500 mln zł

fot: ARC

Gdy już powstanie linia, to usprawni ona przesył gazu z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim

fot: ARC

Ponad 500 mln zł kosztować będzie budowa gazociągu z podkarpackiej Strachociny do Pogórskiej Woli (woj. małopolskie). Linia przesyłowa będzie miała długość ok. 98 km i średnicę 1000 mm.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska, gazociąg ma być wybudowany pod koniec 2019 r.

- Budowa tego gazociągu pozwoli na przesył gazu z importu z punktu w Hermanowicach do Pogórskiej Woli oraz dalej w kierunku Śląska. Dzięki temu skróci się czas przesyłu importowanego surowca. Linia umożliwi również sprawniejszy przesył gazu z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim.

Obecnie trwa projektowanie przebiegu gazociągu. Wykonawcą projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego jest firma ILF Consulting Engineers Polska. Zakończenie tych prac oraz uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na koniec 2016 roku.

Polkowska podkreśliła, że budowa tego gazociągu została wpisana do katalogu inwestycji towarzyszących budowie terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

Wiadomo już, że trasa gazociągu przebiegać będzie przez gminy: Sanok, Zarszyn, Haczów, Krosno, Korczyna, Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Frysztak, Kołaczyce, Brzostek, Pilzno oraz Skrzyszów. Samorządy te mogą liczyć na coroczny podatek od nieruchomości, płacony przez Gaz-System, w wysokości 2 proc. wartości odcinka, który przebiega przez teren gminy.

Na odszkodowania mogą liczyć także właściciele gruntów, przez które przebiegać będzie linia. Wysokość odszkodowania ustalona zostanie przez rzeczoznawców majątkowych, a wypłata pieniędzy nastąpi po wybudowaniu gazociągu.

Szacunkowy koszt budowy gazociągu to 512 mln zł. Jego budowa będzie dofinansowana z budżetu UE, bo otrzymał on status "Projektu o znaczeniu wspólnotowym" ("Project of Common Interest").

Rzeczniczka dodała, że przy spełnieniu dodatkowych wymagań możliwe będzie również przyznanie unijnego dofinansowania w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), który będzie obowiązywać w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.