Gazociągi: duńska firma zaprojektuje Baltic Pipe

1496766378 mapa baltic pipe gaz sytem pl

fot: gaz-system.pl

Dwukierunkowy gazociąg Baltic Pipe umożliwi przesył paliwa (3 mld m sześc.) bezpośrednio ze złóż na szelfie norweskim na rynki w Danii, Polsce i do odbiorców w sąsiednich krajach

fot: gaz-system.pl

Duńska firma Ramboll wykona prace analityczne, badawcze i projektowe gazociągu Baltic Pipe, który po dnie Bałtyku połączy Danię i Polskę. Polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w czwartek (3 sierpnia) o podpisaniu odpowiedniej umowy z Ramboll.

Jak podał Gaz-System, zakres prac obejmuje badania geofizyczne, geotechniczne i środowiskowe wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę podmorskiego gazociągu. Ramboll Danmark A/S będzie odpowiedzialny za opracowanie prawnie wymaganych postępowań, uzgodnień i konsultacji. Przygotuje także dokumentację wykonawczą i zamówieniową pozwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie prac budowlanych.

- Zależy nam na terminowej i sprawnej realizacji budowy gazociągu podmorskiego. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie naszego wykonawcy przełożą się na sukces całego projektu. Już w sierpniu rozpoczną się pierwsze prace geofizyczne i środowiskowe na Morzu Bałtyckim. Pozwolą one ustalić dokładny przebiegu trasy gazociągu - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie spółki.

W zależności od wybranego wariantu trasy Baltic Pipe ma mieć długość od 227 do 286 km. Gazociąg to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy projektu to gazociąg łączący norweski system gazowy na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa gazociągów na terenie Danii, budowa tłoczni gazu na Zelandii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Zgodnie z planem cały system ma ruszyć przed końcem 2022 r. i być zdolny do przesyłu 10 mld m sześc. gazu rocznie.

25 lipca 2017 r. operatorzy duńskiego i polskiego systemu przesyłowego - Energinet.dk i Gaz-System - zakończyli pierwszą fazę procedury open season. Złożone w niej niewiążące deklaracje potwierdziły odpowiednio duże zainteresowanie przesyłem gazu, zatem operatorzy podjęli decyzję o kontynuowaniu działań zmierzających do realizacji projektu. Kolejnym etapem będzie druga faza open season, której uruchomienie planowane jest na początek września. Zainteresowani będą wtedy składać wiążące oferty na zdolności przesyłowe Baltic Pipe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.