Gazociąg Hrubieszów-Zamość uruchomiony

Nowy gazociąg Hrubieszów-Zamość został uroczyście uruchomiony w piątek na Lubelszczyźnie. To ostatni etap polsko-ukraińskiego przedsięwzięcia gazyfikacji terenów przygranicznych i połączenia systemów gazowniczych obu krajów.

Uruchomiony gazociąg umożliwia przesyłanie gazu mieszkańcom Hrubieszowa i okolic zarówno od strony ukraińskiej, jak i z polskiego systemu przesyłowego. - To jest niesamowita rzecz dla tego regionu, dla powiatu, dla rozwoju gospodarczego - powiedział dziennikarzom minister skarbu państwa Aleksander Grad, który uczestniczył w uroczystości uruchomienia gazociągu w miejscowości Czołki niedaleko Zamościa.

Jak dodał, tego typu infrastruktura oraz bezpieczeństwo dostaw gazu umożliwiają prowadzenie dalszej gazyfikacji tych terenów.

Koszt inwestycji to blisko 77 mln zł - poinformowała rzeczniczka Karpackiej Spółki Gazownictwa Bożena Malaga-Wrona. Składa się na to wybudowanie 66 km gazociągu wysokiego ciśnienia wraz z dwiema stacjami redukcyjno-pomiarowymi w Moroczynie i Werbkowicach i stacją pomiarową w Czołkach oraz 13 km gazociągu średniego ciśnienia wraz z przyłączami w Hrubieszowie.

Uruchomienie gazociągu relacji Hrubieszów-Zamość to zakończenie inwestycji, której koncepcja powstała w 1996 r. Umożliwiła ona gazyfikację terenów przygranicznych Lubelszczyzny - Hrubieszowa i okolicznych gmin - oraz połączenie polskiego systemu gazowniczego z systemem gazowniczym Ukrainy.

Porozumienie w tej sprawie w 2000 r. zawarte zostało między przedstawicielami PGNiG SA i NAK Naftogaz Ukraina. Ukraiński Lwiwtransgaz wybudował 18 km gazociągu wysokiego ciśnienia na teranie Ukrainy od Włodzimierza Wołyńskiego do granicy na rzece Bug oraz stację pomiarową po stronie ukraińskiej w miejscowości Ustiług.

Za realizację inwestycji po stronie polskiej odpowiadało PGNiG (a od 2004 r. Karpacka Spółka Gazownictwa należąca do grupy kapitałowej PGNiG). W 2005 r. oddano od użytku 17 km gazociągu z ukraińskiego Ustiługu do Hrubieszowa. Umożliwił on bezpośrednie dostawy gazu z Ukrainy do Hrubieszowa, gdzie nie było dotychczas dostępu do sieciowego gazu ziemnego. W 2006 r. tym gazociągiem odebrano z Ukrainy ok. 4 mln m sześc. gazu. Według planów może nim docierać do Polski 20 mln ton m sześc. gazu rocznie.

Ukraiński Naftogaz na początku września wstrzymał dostawy gazu do Hrubieszowa, tłumacząc to zmianą przepisów wewnętrznych na Ukrainie. Mieszkańcom Hrubieszowa dostarczano gaz z zapasów skumulowanych w sieci. Dostawy wznowiono na początku października, ale - jak informowała wtedy rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska - mogą być one w każdej chwili wstrzymane, ponieważ ze strony ukraińskiej nie ma gwarancji o trwałym ich przywróceniu. "Liczymy na pozytywne rozwiązanie tej sprawy" - zaznaczyła Zakrzewska.

Jak dodała, przez Hrubieszów strona polska odbierała dotychczas 9 mln m sześc. gazu rocznie. Stanowi to ok. 0,6 promila zużycia krajowego i nie ma wpływu na funkcjonowanie gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.