Gaz: trzeba dywersyfikować źródła dostaw, jeśli...

1450170390 lng pl 01

fot: Polskie LNG SA

Do Świnoujścia gaz w postaci płynnej (LNG) trafia w ładowniach specjalnych jednostek - metanowców

fot: Polskie LNG SA

Jeżeli nie uda się zablokować projektu Nord Stream 2, który jest jawnie wspierany przez Berlin, to trzeba przede wszystkim wykonać własne zadanie domowe, czyli dywersyfikować źródła dostaw. Niemiecki wicekanclerz (Sigmar Gabriel) chyba już trzeci raz był w Moskwie, by rozmawiać o Nord Stream 2, te rozmowy nie są jawne, ale wiadomo, że projekt został tam omówiony. Jest to jawne wsparcie Berlina dla projektu Nord Stream 2, który jest bardzo mocno krytykowany w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi PAP ekspert ds. energetycznych Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik.

Jak podkreślił, krytyka wobec Nord Stream 2 narasta także w krajach skandynawskich, w tym w Szwecji. Należąca do tego kraju wyspa Gotlandia - zaznaczył Jakóbik - według danych szwedzkiego wywiadu może być zagrożona właśnie przez ten gazociąg.

Zdaniem eksperta nie ma narzędzi prawnych do zablokowania projektu Nord Stream 2.

- Jeżeli będzie on zgodny z prawem UE, a Rosjanie są w stanie go dostosować, by dalej spełniał swoją rolę, to Bruksela go nie zablokuje. Potrzebna byłaby tutaj decyzja polityczna na poziomie Rady Europejskiej, w której musi panować konsensus, a w Radzie Europejskiej zasiadają także Niemcy, którzy raczej nie zgodzą się na zablokowanie tego projektu - ocenił.

Jak powiedział Jakóbik, "polska dyplomacja i inne, które są zaangażowane w blokowanie tego projektu, będą walczyć do końca i można tu się spodziewać pewnych niespodzianek, bo opór i tak jest już dużo większy, niż szacowali analitycy krytyczni wobec tej inicjatywy".

- Ale jeżeli nie uda się zablokować tego projektu, to trzeba przede wszystkim wykonać własne zadanie domowe, czyli dywersyfikować źródła dostaw - podkreślił ekspert. - Tutaj kluczowymi projektami w tym kontekście są: gazociąg w Świnoujściu, który już działa i być może będzie rozbudowywany, a także korytarz norweski, który pozwoli sprowadzić do Europy Środkowo-Wschodniej gazociągowe dostawy gazu, czyli jeszcze bardziej konkurencyjne niż LNG z Norwegii.

Jego zdaniem te dostawy mogą posłużyć Polsce, a także sąsiadom z Czech, Słowacji, krajów Grupy Wyszehradzkiej, być może także Bałkanom, ponieważ gazoport i planowany korytarz norweski będą połączone przez Polskę i sieć gazociągów ciągnących się aż do Chorwacji korytarzem Północ-Południe (...) i może zburzyć to status quo.

- Jeżeli chodzi o LNG mitem jest, że nie może konkurować on z dostawami od Gazpromu. Według Międzynarodowej Agencji Energii, amerykański gaz skroplony, który będzie docierał do Europy Środkowo-Wschodniej, może być głównym konkurentem dla dostaw gazu z Rosji - podkreślił ekspert.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.