Gaz-System zbada, kto chce przesyłać gaz poprzez Baltic Pipe
Wcześniej powinno dojść jedynie do podpisania porozumienia, na podstawie którego będzie przekazana niezbędna dokumentacja - napisał \"Parkiet\".
- Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, Gaz-System jako operator systemu przesyłowego zgodnie z zaleceniami UE, powinien przeprowadzić procedurę open season, która polega na zbadaniu zainteresowania uczestników rynku gazowego potencjalną rozbudową sieci przesyłowej. Obecnie się do niej przygotowujemy - mówi Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.
Pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie wstępnego badania rynku (market screening), w ramach którego zainteresowane firmy będą mogły składać niewiążące deklaracje zainteresowania przesyłaniem gazu w wybranych punktach systemu. Wyniki badania będą stanowić podstawę do rozpoczęcia pełnej procedury open season, której efektem będzie zawarcie wiążących umów na przesył gazu przez Baltic Pipe. Gaz-System zapowiada, że dopiero wówczas będzie można podjąć uzasadnione ekonomicznie i technicznie decyzje inwestycyjne związane z rozbudową gazociągu - podał \"Parkiet\".