Gaz-System: gazociąg Gustorzyn-Odolanów ukończony

fot: gaz-system.pl

Ceny gazu jak na karuzeli

fot: gaz-system.pl

Ważny element krajowej sieci przesyłowej gazu - gazociąg Gustorzyn-Odolanów otrzymał pozwolenie na użytkowanie - poinformował w czwartek (27 listopada) operator sieci gazowej spółka Gaz-System. Gazociąg ma prawie 170 km, a jego budowa kosztowała ponad pół miliarda zł.

Pozwolenie na użytkowanie dotyczy II etapu budowy, czyli odcinka Turek-Odolanów. Podobne pozwolenie na pierwszy odcinek - Gustorzyn-Turek wydano juz kilka miesięcy temu.

Gazociąg biegnie przez 17 gmin Wielkopolski i trzy gminy kujawsko-pomorskiego, ma 168 km i średnicę 700 mm.

"To jeden z istotnych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu, jego budowa jest bezpośrednio związana z powstającym terminalem LNG w Świnoujściu" - podkreśliła spółka.

Według niej, gazociąg umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu w środkowej Polsce i poprawi efektywność pracy systemu przesyłowego. Wydatki związane z budową to 540 mln zł, z czego ok. 204 mln złotych to dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko.

- Kończymy obecnie projekty inwestycyjne, które realizowane były w ramach pięcioletniego programu inwestycyjnego na lata 2009-2014. Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i wyrównanie szans w konkurowaniu na unijnym rynku to główne cele związane z inwestycjami w infrastrukturę. Warto podkreślić, że po zakończeniu realizowanych aktualnie inwestycji długość krajowej sieci przesyłowej wzrośnie o prawie 1200 km w porównaniu do 2009 r. - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Sławomir Śliwiński.

Wcześniej Gaz-System skończył gazociąg Świnoujście-Szczecin oraz I etapu gazociągu Szczecin - Gdańsk. Nowe gazociągi pozwolą elastycznie zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stworzą nowe przepustowości w systemie i umożliwią przesył zwiększonych ilości gazu niezależnie od lokalizacji punktów importowych - uważa spółka. Podkreśla, że dzięki jej inwestycjom oraz usłudze wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim, techniczne możliwości importu gazu z kierunku innego niż wschodni wynoszą dziś ok. 70 proc. importu, podczas gdy do 2011 r. było to ok. 9 proc.

Jak przypomina Gaz-System, kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez UE gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w regionie. W tym celu w latach 2014-2023 spółka planuje zbudować ok. 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części kraju oraz interkonektory do Czech, Słowacji i na Litwę.

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.