Gaz podrożeje wbrew obietnicom?

PGNiG zarzekało się, że po ostatniej 14-procentowej podwyżce cen gazu, kolejnej w tym roku nie będzie. Teraz spółka chce zmiany taryf od 1 października – podał portal rp.pl za doniesieniami PAP.

Według PGNiG ostatnia, kwietniowa podwyżka, została skalkulowana w oparciu o przewidywania cen ropy, wskazujące na stabilizację notowań w przedziale 90-100 USD za baryłkę.

Gaz dla wszystkich odbiorców, łącznie z przemysłowymi miałby pójść w górę o prawie jedną piątą, czyli 17,4 proc.

Podwyżka cen dla najmniejszych odbiorców nie przekroczyłaby 10 proc. Spowodowałoby to wzrost miesięcznych rachunków dla odbiorców indywidualnych zużywających gaz do podgrzewania posiłków o około 2,20 zł.

- Nie widzę ekonomicznego uzasadnienia kolejnej podwyżki - skomentował doniesienia spółki Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Tymczasem opublikowane dziś wyniki PGNiG za II kwartał negatywnie zaskoczyły analityków. Zysk spadł o 46 mln zł, podczas gdy spodziewano się jego wzrostu o 115 mln zł. Od początku roku akcje spółki potaniały o niemal 30 proc. bardziej niż rynek.

Zmienione stawki mają obowiązywać w IV kwartale oraz w I kwartale 2009 r. Wtedy PGNiG spodziewa się kulminacji podwyżek cen gazu z importu.Na koszt zakupu gazu wpływa 9-miesięczna średnia krocząca produktów ropopochodnych, więc począwszy od III kwartału ceny gazu importowanego mają znacząco wzrastać.

Spółka nie wyjaśniła, czy oznacza to, że wystąpi o kolejną podwyżkę począwszy od II kwartału 2009 r.

Bezpośrednią przyczyną propozycji zmian taryf ma być gwałtowny wzrost cen ropy i produktów ropopochodnych, których ceny mają bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów pozyskania gazu z importu.

Firma podała, że bardzo trudna sytuacja w zakresie importu gazu jest tylko nieznacznie łagodzona aprecjacją złotówki względem dolara. Jednak jej skala jest niewspółmierna do wzrostu notowań ropy i nie jest w stanie zniwelować wzrostu dolarowych cen gazu z importu. Spółka obawia się także umocnienia dolara.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.